Najważniejsze wiadomości
Polskie bliźniaczki Kalucka zapowiadają wspinaczkę sportową podczas OQS 2024 w Szanghaju
SZANGHAJ – Dwadzieścia dwa lata po tym, jak lekarze ostrzegli ich matkę, że będą mieli trudności z chodzeniem i mówieniem, polskie bliźniaczki Aleksandra i Natalia Kałuckie są wśród gwiazd pierwszego boiska wspinaczki sportowej w Szanghaju (16-19 maja). olimpijskiej serii kwalifikacyjnej (OQS).
Duet, który będzie rywalizować w zawodach szybkościowych kobiet, szuka miejsca na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., podobnie jak sportowcy biorący udział w zawodach szybkościowych mężczyzn oraz zawodach w boulderingu i prowadzeniu mężczyzn, a także kobiety.
Drugie miejsce (Natalia) i piąte (Aleksandra) w światowych rankingach Międzynarodowej Federacji Wspinaczki Sportowej (IFSC) sprawiły, że walka o Kałuczki nie mogła być bardziej zacięta.
Po tym, jak rodaczka Aleksandra Mirosław zapewniła sobie miejsce olimpijskie, wygrywając Europejskie Kwalifikacje IFSC w Rzymie 2023, polskiej wspinaczce szybkościowej zostało już tylko jedno miejsce więcej.
„Moja siostra mogłaby być o jedno miejsce lepsza ode mnie i nie będę miała biletu (na Paryż 2024). To bardzo trudne i bolesne” – powiedziała Natalia Kałucka, mistrzyni świata w szybkości IFSC 2021.
Format konkursu
Podobnie jak wszyscy wspinacze biorący udział w wydarzeniach OQS, Kałukowie dążą do zdobycia maksymalnie 100 punktów, z czego 50 dla zwycięzcy będzie dostępnych w Szanghaju, a kolejne 50 będzie do zdobycia na drugim i ostatnim etapie w Budapeszcie w dniach 20–23 czerwca.
Wicemistrzowie każdej konkurencji otrzymują 45 punktów, w tym 41 za trzecie, 38 za czwarte i 36 za piąte.
Kolejni gracze, którzy ukończą zawody, otrzymują o jeden punkt mniej za każde miejsce.
Piątka najlepszych zawodników w rankingach według płci po Budapeszcie zapewniła sobie miejsce w Paryżu, maksymalnie dwóch sportowców na każdy Narodowy Komitet Olimpijski (NOK).
Ten sam format oceny ma zastosowanie do zawodów Boulder i Lead, ale kwalifikuje się dziesięciu najlepszych zawodników każdej płci w tych dyscyplinach.
Francja, jako gospodarz, automatycznie kwalifikuje dwóch zawodników każdej płci.
Zaakceptuj presję
„Różnica między zawodnikami będzie tak mała, że trzeba zachować dużą precyzję. Presja, aby zakwalifikować się do igrzysk olimpijskich jest bardzo duża” – powiedziała Aleksandra Kałucka.
Ona wie, o czym mówi.
„W zeszłym roku miałem dwie szanse na wygranie biletu olimpijskiego i było to niezwykle trudne. Pamiętam, że stałem w pozycji startowej i myślałem sobie: „Wygrasz bilet na igrzyska olimpijskie”, ale presja była dla mnie zbyt duża.
Aleksandra zajęła czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata 2023 w Bernie w Szwajcarii, a jedynie srebrna medalistka (Emma Hunt z USA) i zwyciężczyni (Desak Made of Indonesia, Rita Kusuma Dewi) zapewniły sobie szansę na olimpijski chwałę.
Jeszcze bardziej bolesny był fakt, że przegrała z Mirosławem w finale eliminacji do Europy.
„Pracowałam nad tą kwestią z moim psychologiem i zespołem, więc teraz wiem, że moja wartość nie zależy od wyników” – powiedziała zwyciężczyni Pucharu Świata Kobiet IFSC 2022.
„Ta wiedza zmieniła całe moje życie”.
Te, na które warto zwrócić uwagę
Bliźniaczki Kałuckie i reszta kobiecej szybkości, w której znajduje się także dwie inne Polki z pierwszej 25-tki – Anna Brozek i Patrycja Chudziak – będą ścigać się po 15-metrowej ścianie o nachyleniu do pięciu stopni, próbując przełamać barierę Mirosława rekord świata wynoszący 6,24 sekundy.
„Nie potrafię opisać tego uczucia, kiedy wbiegasz na ścianę” – powiedziała Aleksandra.
Rekordzista świata w szybkości mężczyzn Samuel Watson ze Stanów Zjednoczonych, który w kwietniu 2024 r. uzyskał czas 4,79 sekundy, zakwalifikował się już do Igrzysk w Paryżu, podczas gdy chiński numer jeden na świecie Peng Wu jest w Szanghaju i Budapeszcie człowiekiem, którego trzeba pokonać.
Japonka Nonaka Miho, która zdobyła srebrny medal we wspinaczce sportowej kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 r., gdy wszystkie trzy dyscypliny zostały połączone w jednym konkursie, znajduje się na szczycie listy tych, którzy chcą zostać niekwestionowanym numerem 1 we wspinaczce sportowej kobiet i przewodzić światowym rankingom Zwyciężczyni Tokio 2020, Janja Garnbret ze Słowenii, w Paryżu.
Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Boulderingu w Republice Korei 2023 Lee Dohyun i obiecujący Francuz Sam Avezou przewodzą zatłoczonej grupie mężczyzn w Szanghaju i Budapeszcie.
Pokonaj granice
Choć dla wielu ostatnia przeszkoda na drodze do Igrzysk w Paryżu będzie najtrudniejsza, dla Aleksandry i Natalii Kałuckich podróż ta przekroczyła już to, co wielu wydawało się możliwe.
„Na początku życia powiedziano mi, że będą trudności z chodzeniem i mówieniem” – opowiada Aleksandra.
„Ja też jestem ślepa na jedno oko (podobnie jak Natalia). Pamiętam, jak dzieci śmiały się z nas w przedszkolu, bo nosiliśmy duże okulary.
„Innych sportów nie uprawialiśmy, ale to była miłość od pierwszego wejrzenia (we wspinaczce sportowej).”
OIS gruźlica/WC
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.