Gospodarka
Polskie banki mogą zostać ukarane grzywną za wakacje hipoteczne
Polskie banki mogą zostać ukarane grzywnami w wysokości do 10% rocznych obrotów, jeśli utrudnią kredytobiorcom skorzystanie z wakacji płatniczych – poinformowała we wtorek (26 lipca) Krajowa Agencja Ochrony Konsumentów.
Obowiązująca w piątek (29 lipca) zasada urlopu płatniczego ma pomóc właścicielom kredytów hipotecznych, których miesięczne płatności gwałtownie wzrosły z powodu rosnących stóp procentowych, i umożliwić im pominięcie maksymalnie ośmiu płatności w 2022 i 2023 roku.
Tomasz Chrostnyszef Polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) powiedział, że niektóre banki próbowały zniechęcić klientów do urlopów płatniczych, mówiąc im, że może to wpłynąć na ich zdolność kredytową w przyszłości.
Powiedział również, że niektóre banki skomplikowały ten proces uciążliwą biurokracją.
„Dopóki banki nie zmienią natychmiast swoich praktyk mających na celu utrudnienie konsumentom skorzystania z wakacji kredytowych, będą miały do czynienia z reklamacjami i ich konsekwencjami” – powiedział w oświadczeniu.
Sektor bankowy skrytykował program urlopów płatniczych, Reuters zgłoszoneczęść z nich uważa, że dostęp do niewypłacalności powinien być ograniczony do kredytobiorców znajdujących się w najtrudniejszych sytuacjach finansowych, aby uniknąć nadmiernych kosztów dla banków.
Ponadto niektórzy ekonomiści twierdzą, że program będzie również służył podsycaniu inflacji, która już osiągnęła najwyższy od 25 lat poziom 15,5%.
W przeciwieństwie do wielu innych krajów, w Polsce istnieje jeden organ odpowiedzialny za ochronę konsumentów i regulację konkurencyjności rynkowej. W efekcie wiele polskich banków jest pod lupą UOKiK na kilku frontach.
Zobacz też: Polskie organy antymonopolowe twierdzą, że Santander, BNP Paribas i 3 inne osoby złamały zasady
Na początku tego miesiąca agencja oskarżyła pięć banków, które według niej działały wbrew interesom konsumentów. Bank Millennium, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, mBank i Santander Bank Polska stoją teraz przed możliwymi karami za „naruszenie zbiorowych interesów konsumentów”.
Subskrybuj codzienną gazetę dla wszystkich relacji PYMNTS EMEA Biuletyn EMEA.
——————————
NOWA ANKIETA PYMNTS ZNAJDŹ 3 Z 4 KONSUMENTÓW Z DUŻYM ZAPOTRZEBOWANIEM NA SUPER APLIKACJE
Na około: Wyniki nowego badania PYMNTS, The Super App Shift: How Consumers Want To Save, Shop And Spend In The Connected Economy, przeprowadzonego we współpracy z PayPal, przeanalizowały odpowiedzi 9 904 konsumentów w Australii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych i wykazały duże zapotrzebowanie na pojedynczą, wielofunkcyjną superaplikację zamiast korzystania z dziesiątek pojedynczych aplikacji.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”