Gospodarka
Polski wysłannik wzywa Pakistan do zwiększenia handlu dwustronnego
KARACHI: Wymiana handlowa między Pakistanem a Polską osiągnęła 722 miliony dolarów dzięki intensyfikacji eksportu pakistańskiego, który może być dodatkowo wzmocniony poprzez poprawę więzi handlowych i inwestycyjnych – powiedział w czwartek ambasador RP Maciej Pisarski.
Na spotkaniu z członkami Izby Przemysłowo-Handlowej w Karaczi wysłannik powiedział, że między obydwoma krajami ze strony pakistańskiej w wymianie handlowej jest około 600 milionów dolarów.
„Zarządzanie deficytem handlowym Polski z Pakistanem jest dla mnie wyzwaniem. Będę badał sposoby i środki na zmniejszenie deficytu poprzez poprawę polskiego eksportu do Pakistanu” – powiedział Pisarski. Dodał, że istnieje potencjał do poprawy istniejących więzi handlowych i inwestycyjnych.
W spotkaniu obecni byli także Honorowy Konsul Generalny RP Mirza Omair Baig, Prezes KCCI Mohammed Tariq Yousuf, Starszy Wiceprezes Touseef Ahmed, Wiceprezes Muhammad Haris Agar oraz członkowie Zarządu KCCI.
Z zadowoleniem przyjmując propozycje KCCI dotyczące poprawy więzi handlowych i inwestycyjnych, ambasador RP doradził środowisku biznesowemu, aby z niecierpliwością czekało na inwestycje w Polsce, mówiąc, że zagraniczni inwestorzy mogą rozpocząć działalność w Polsce i działać w całej Europie.
Poinformował, że polska firma zajmująca się poszukiwaniem ropy i gazu, która od 25 lat z powodzeniem działa w Pakistanie, jest w stanie wydobyć gaz zamknięty z formacji skalnych przy użyciu najnowszych technologii.
„Firma chce robić więcej, dlatego stara się o dodatkowe koncesje, aby móc rozszerzyć swoją działalność na wydobycie krajowego gazu pakistańskiego, który jest sprzedawany tylko na rynku krajowym i jest czterokrotnie tańszy niż importowany LNG”.
Ambasador uważał, że ważnymi sektorami, w których środowiska biznesowe obu krajów mogą współpracować, są rolnictwo, tekstylia, skóra, farmaceutyki i nabiał. „Polska może też zaoferować ciekawe technologie w sektorze bankowym, fintech, digital security, drony, smart cities i wszystkie inne rzeczy związane z nową erą cyfryzacji”.
Odnosząc się do zmian klimatycznych i niedawnych gwałtownych powodzi w Pakistanie, wysłannik powiedział, że polski kraj może zaoferować najnowocześniejsze technologie w zakresie gospodarki wodnej i energii odnawialnej.
„Mamy ogromny potencjał, ale musimy się spotkać, aby zidentyfikować sektory, w których szanse są największe” – dodał, witając pomysł utworzenia wspólnego forum biznesowego.
Wysłannik zapewnił Ambasadę RP o pełnym wsparciu i współpracy w łączeniu Izby Karaczi z rówieśniczymi izbami gospodarczymi w Polsce poprzez organizowanie seminariów i warsztatów zbliżających ludzi biznesu, wzajemnego poznawania się i określania priorytetów.
Prezes KCCI Mohammed Tariq Yousuf zwrócił uwagę, że obecny wolumen wymiany handlowej między obydwoma krajami jest niewielki i wymaga poszerzenia dzięki wspólnym wysiłkom obu stron. Zasugerował utworzenie wspólnego forum biznesowego, aby nie tylko promować interakcje między firmami, ale także badać możliwości wspólnych przedsięwzięć w obszarach zainteresowań, takich jak rolnictwo, tekstylia, skóra, żywność i farmaceutyki, oprócz sektora energetycznego.
„Chociaż Pakistan jest jednym z największych producentów mleka i produktów mlecznych, nie udało mu się dodać wartości do swoich produktów mlecznych. Biorąc pod uwagę polską wiedzę fachową w sektorze mleczarskim, możesz pomóc nam dodać wartość do naszych produktów mlecznych.”
Yousuf zaprosił polskie środowisko biznesowe do zakładania firm w specjalnych strefach ekonomicznych utworzonych w ramach Korytarza Gospodarczego Chiny-Pakistan. Uważał, że Pakistan i Polska powinny współpracować w dziedzinie edukacji, badań, dekoracji wnętrz i poszukiwania gazu. Zasugerował, że pracownicy wykwalifikowani i półwykwalifikowani również mogliby zostać udostępnieni Polsce.
Prezes KCCI doradzał polskiemu biznesowi zakładanie spółek joint venture w Pakistanie, mówiąc, że zapewni im to łatwy i tani dostęp do rynków Bliskiego Wschodu.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”