Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski ustawodawca uchwala ustawę, która postrzegana jest jako ograniczająca wolność mediów

Published

on

Polski ustawodawca uchwala ustawę, która postrzegana jest jako ograniczająca wolność mediów

WARSZAWA, Polska (AP) – W środę polski parlament zagłosował za projektem ustawy, która zmusiłaby Discovery Inc., amerykańskiego właściciela największego prywatnego nadawcy telewizyjnego w Polsce, do sprzedaży swoich polskich udziałów i jest powszechnie postrzegany jako atak na niezależność mediów postrzeganą w Polska.

Ustawa uniemożliwiłaby właścicielom spoza Europy kontrolowanie udziałów w polskich spółkach medialnych. W praktyce dotyczy to tylko TVN, w skład którego wchodzi również TVN24, kanał informacyjny, który krytykuje nacjonalistyczną prawicę i demaskuje wykroczenia polskich władz.

Za przyjęciem ustawy ustawodawca głosował 228-216 głosami, przy 10 wstrzymujących się.

Ustawa nie trafiła jeszcze do Senatu, gdzie opozycja ma niewielką większość. Izba Lordów może proponować zmiany i opóźniać przyjęcie ustawy, ale Izba Gmin może ostatecznie uchwalić ją według własnego uznania. Następnie trafiłby do prezydenta Andrzeja Dudy, sojusznika prawicowego rządu.

Discovery powiedział, że jest „bardzo zaniepokojony” i zaapelował do Senatu i Dudy o sprzeciw wobec projektu. „Od tego zależy przyszłość Polski jako kraju demokratycznego na arenie międzynarodowej i jej wiarygodność w oczach inwestorów” – powiedział.

Po głosowaniu w parlamencie nastąpiły dwa dni wstrząsów politycznych, podczas których premier we wtorek odwołał wicepremiera, który sprzeciwił się ustawie medialnej.

Partia rządząca wydawała się nie mieć głosów na początku środy, ale znalazła je.

Napięcia pojawiły się również na ulicy po głosowaniu, kiedy demonstranci zebrali się przed parlamentem. Niektórzy starli się z policją i zostali aresztowani.

Ustawa medialna jest postrzegana jako kluczowy test przetrwania niezależnych agencji informacyjnych w byłym komunistycznym kraju, który pojawił się sześć lat po rządach populistycznego rządu, który cierpiał z powodu niezależności mediów i sądownictwa.

Partia rządząca od dawna próbowała nacjonalizować media w obcych rękach, argumentując, że jest to konieczne dla bezpieczeństwa narodowego. Wykluczenie amerykańskiego właściciela TVN z polskiego rynku medialnego byłoby wielkim zwycięstwem rządu po tym, jak państwowy koncern naftowy kupił w zeszłym roku dużą prywatną grupę medialną.

READ  UE żąda od Polski kar za dyscyplinowanie sędziów

Jednak ich przeciwnicy polityczni uważają, że niepodległość TVN jest równoznaczna z ratowaniem wolności mediów i widzą stawkę o przetrwaniu polskiej demokracji.

Kanał informacyjny TVN TVN24 jest dla wielu Polaków ważnym źródłem informacji, ale także cierniem w boku rządu. Często jest krytyczny i demaskuje wykroczenia urzędników. Zwolennicy rządu uważają je za stronnicze i niesprawiedliwie krytyczne.

Krytycy rządu od dawna obawiają się, że Polska podąża drogą obraną przez Węgry, gdzie premier Viktor Orbán prawie całkowicie kontrolował media, gdyż media prywatne albo upadły, albo znalazły się pod kontrolą sojuszników lidera.

TVN to największa do tej pory inwestycja amerykańska w Polsce. Firma została kupiona przez inną amerykańską firmę, Scripps Networks Interactive, za 2 miliardy dolarów, którą później przejęło Discovery.

Ustawa zwiększyła napięcie między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

Parlament też w środę kolejny rachunek przeszedł Odrzucone przez USA i Izrael – prawo, które uniemożliwiłoby byłym polskim właścicielom mienia, w tym osobom ocalałym z Holokaustu i ich spadkobiercom, odzyskanie mienia wywłaszczonego przez komunistyczny reżim.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w środowym oświadczeniu, że Stany Zjednoczone są „głęboko zaniepokojone” ustawodawstwem anty-TVM.

„Polska od dziesięcioleci pracuje nad promocją żywych i wolnych mediów” – powiedział Blinken. „Ta ustawa znacznie osłabiłaby środowisko medialne, nad którym Polacy tak długo pracowali”.

___

Pisarz dyplomatyczny AP Matthew Lee przyczynił się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *