Najważniejsze wiadomości
Polski Tusk sprzeciwia się zmianom w traktatach UE – Euractiv
Lider polskiej opozycji i zwycięzca wyborów Donald Tusk z Platformy Obywatelskiej (PO, EPP) nie pozostawił miejsca na spekulacje, otwarcie deklarując, że jego partia, która ma powrócić do władzy w Polsce po ośmiu latach w opozycji, jest przeciwna zmianie prawo głosu to traktaty UE, podobnie jak konserwatywny obóz rządzący w Polsce.
W środę Parlament Europejski będzie głosował nad raport w sprawie proponowanych zmian w traktatach UE – w tym kontrowersyjnej w Polsce propozycji zniesienia jednomyślności w kluczowych kwestiach.
Przeciwko raportowi będą głosować wszyscy eurodeputowani z koalicji obywatelskiej pod przywództwem PO (KO, EPP/Zieloni).
„Ci prawodawcy, którzy ze mną współpracują, będą głosować przeciwko temu [the report]„Tusk zapowiedział i przyznał, że indywidualne odstępstwa zawsze mogą się zdarzyć i że nie może zagwarantować dyscypliny wyborczej.
Nie oznacza to sceptycyzmu co do postępu integracji europejskiej, ale raczej wątpliwości co do niektórych propozycji zawartych w raporcie i tempa zmian.
„Europę należy naprawić na wiele sposobów” – stwierdził były przewodniczący Rady Europejskiej.
Ostrzegł jednak, że „najgłupszym sposobem” osiągnięcia tego celu jest popadnięcie w naiwny „euroentuzjazm”, który jest jedną z przyczyn brexitu.
Tekst „osłabia” wspólnotę UE
„Z pewnością projekt przygotowany przez Parlament Europejski […] Moim zdaniem nie odpowiada to duchowi czasu i rzeczywistym potrzebom UE” – wyjaśnił Tusk.
„Nigdy wcześniej nie potrzebowaliśmy Unii Europejskiej, która jest silniejsza i zdolniejsza w obliczu zagrożeń i wojny, która jest tuż przed nami. Ale głosowany dokument zamiast wyjść naprzeciw tym potrzebom, osłabia wspólnotę europejską” – powiedział poseł PO Andrzej Halicki.
Dotychczas zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek zmian umownych wyrażała rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS, ECR). Ponieważ jednak partia straciła większość w parlamencie po ubiegłomiesięcznych wyborach parlamentarnych, prawdopodobnie straci władzę na rzecz obozu Tuska.
Dobry występ bloku opozycji w polskich wyborach, czyniący go faworytem do utworzenia nowego rządu, został przyjęty w Brukseli z nadzieją na bardziej przyjazne dla UE stanowisko w wielu kluczowych kwestiach, co do których wybrał obecny rząd pod przewodnictwem PiS, aby nie dać się zastraszyć wyjazdem do Brukseli.
Jednak jak w zeszłym miesiącu informował Euractiv, Polska pod rządami Tuska może nie być „rajem, na jaki liczy UE” – propozycja reformy traktatu UE to tylko jedna kwestia, w której PiS i Tusk mają mniej więcej podobne poglądy, a mianowicie unijna polityka migracyjna i Azyl Pakt jest inny.
Mimo wspólnego stanowiska w sprawie reformy traktatu UE prawdopodobny rząd Tuska będzie miał bardziej konstruktywny stosunek do integracji z UE niż PiS, powiedział poseł KO Dariusz Joński.
„PiS nie był w stanie pójść na kompromis. Jestem przekonany, że doświadczenie polityczne i koneksje Tuska pomogą, a Polska stanie się silniejsza w Europie” – Joński powiedział na początku tego miesiąca Euractiv Poland.
„Ważna jest dla nas jeszcze głębsza integracja Unii Europejskiej. „Silniejsza Europa to silniejsza Polska” – dodał.
(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)
Przeczytaj więcej z Euractiv
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.