Najważniejsze wiadomości
Polski trybunał orzekł, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie może przesłuchiwać swoich sędziów
WARSZAWA (Reuters) – Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że Europejski Trybunał Praw Człowieka nie ma uprawnień do kwestionowania jego wyboru sędziów i odrzucił majowe orzeczenie najwyższego Trybunału Praw Człowieka w Europie.
Odrzucony przez krytyków jako organ upolityczniony, Trybunał Konstytucyjny już w tym roku wywołał kryzys w Unii Europejskiej, stwierdzając, że części traktatów bloku są niezgodne z polską konstytucją.
„Artykuł 6 Konwencji… w zakresie, w jakim obejmuje Trybunał Konstytucyjny w swojej definicji sądu, jest niezgodny z polską konstytucją” – powiedziała sędzia Julia Przylebska, prezes sądu.
Powiedziała, że artykuł jest niezgodny z konstytucją, ponieważ daje Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka (ETPC) uprawnienia do oceny legalności powoływania sędziów sądu.
W maju ETPC orzekł, że spółce odmówiono prawa do należytego rozprawy w związku z niezgodnym z prawem powołaniem sędziego Trybunału Konstytucyjnego.
W środowym orzeczeniu trybunał stwierdził, że nie jest sądem w rozumieniu Konwencji, ponieważ kontroluje hierarchię prawa i nie rozstrzyga o prawach jednostki.
Europejska Konwencja Praw Człowieka ma zastosowanie do członków Rady Europy, organizacji powstałej po II wojnie światowej w celu ochrony praw człowieka i praworządności. Rada Europy jest oddzielona od Unii Europejskiej.
„Wszystkie 47 państw członkowskich Rady Europy, w tym Polska, zobowiązały się do ochrony praw i wolności zapisanych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w interpretacji ETPCz. Kraje członkowskie są również zobowiązane do wykonania orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości ”- powiedziała sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejcinovic Buric.
„Dzisiejsze orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest bezprecedensowe i budzi poważne obawy. Dokładnie przeanalizujemy uzasadnienie orzeczenia i jego konsekwencje.”
Polska jest uwikłana w długotrwały spór z Unią Europejską o reformę sądownictwa, która zdaniem bloku podważa niezawisłość sądów.
Nowy rząd federalny zasygnalizował w środę, że może podjąć ostrzejsze działania w kwestiach praworządności. W umowie koalicyjnej Komisja Europejska miała lepiej wdrażać istniejące instrumenty praworządności i orzeczenia sądów europejskich.
Polski nacjonalistyczny rząd twierdzi, że reformy sądownictwa powinny zmieść resztki wpływów komunistycznych i pociągać sędziów do odpowiedzialności za przekonanie, że są ponad prawem. Minister gabinetu powitał w środę werdykt trybunału.
„Dziś rządy prawa wygrały w zdobywaniu kompetencji” – napisał na Twitterze Michał Wójcik.
(Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk i Alana Charlisha; montaż Jon Boyle i Toby Chopra)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.