Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski rząd za decyzję przeciwko kopalni obwinia „zagraniczne interesy”.

Published

on

Polski rząd za decyzję przeciwko kopalni obwinia „zagraniczne interesy”.

Polski sąd wydał orzeczenie zagrażające funkcjonowaniu jednej z największych kopalń węgla w Polsce. Stwierdzono, że odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego Turów, która również była przedmiotem niedawnego sporu między Polską a Czechami, może spowodować znaczne szkody w środowisku.

Wyrok skrytykował rząd. Premier nazwał to „niezgodnym z prawem”, bo sąd „brał pod uwagę interesy zagraniczne”, a nie polskie.

Państwowa spółka zarządzająca kopalnią – która produkuje węgiel dla elektrowni wytwarzającej około 7% polskiej energii elektrycznej – zobowiązała się odwołać od decyzji sądu.

Turów położony jest na skrawku ziemi w południowo-zachodniej Polsce, który leży między Niemcami a Czechami. Od lat lokalne społeczności i organizacje ekologiczne w sąsiednich krajach narzekają na szkodliwe skutki działania kopalni.

Czeski pozew doprowadził do tego, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) nakazał zamknięcie działalności wydobywczej w Turowie w 2021 roku. Nakaz ten został zignorowany przez Polskę, co skutkowało dziennymi grzywnami w wysokości 500 000 euro do czasu osiągnięcia porozumienia z Pragą w 2022 r. w celu rozstrzygnięcia sporu.

Jednak później grupa skarżących – w tym niemieckie miasto Zittau, czeskie i niemieckie oddziały Greenpeace oraz polska grupa ekologiczna EKO-UNIA – złożyła w Polsce pozew przeciwko zawiadomieniu ministerstwa ds. 2044.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z zeszłego tygodnia, ale nie ogłoszonym do wczoraj, nakazał wstrzymanie wykonania decyzji środowiskowej, wskazując, że istnieje ryzyko znacznych szkód w środowisku.

Decyzję natychmiast skrytykowali przedstawiciele polskiego rządu. Dziś kopalnię odwiedzili premier Mateusz Morawiecki i minister skarbu państwa Jacek Sasin.

READ  Agnieszka Holland: Polska „zaaranżowana kampania” przeciwko zielonej granicy | Wiadomości polityczne

„Chcemy jasno powiedzieć: w żadnym wypadku nie dopuścimy do zamknięcia tej kopalni” – powiedział Morawiecki w rozmowie z serwisem informacyjnym Gazeta.pl. „Żaden sąd, ani w Brukseli, ani w Warszawie, nie powie nam, co oznacza bezpieczeństwo energetyczne i dla ludzi, którzy tu pracują”.

Premier nazwał też tę decyzję „rażącym uderzeniem niemieckich lobbystów w polskie interesy” i stwierdził, że „wyrok sądu, który nie uwzględnia interesów Polaków, ale interesy zagraniczne, jest niezgodny z prawem”.

PGE, państwowa spółka energetyczna, która zarządza Turowem, również zapowiedziała, że ​​odwoła się od wyroku sądu. „Żaden sąd nie może zatrzymać pracy legalnie działającej firmy” – powiedział prezes Wojciech Dąbrowski.

„Dostarczamy 7 proc. polskiej energii, więc decyzja polskiego sędziego wpływa na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i interesy około 60 tys. osób, które pracują lub są z kopalnią Turów związane” – dodał.

Firma otrzymała wsparcie Sasina, który powiedział, że będzie „długa walka” o utrzymanie kopalni. Rząd od dawna wspiera sektor węglowy, który wytwarza około 70% polskiej energii elektrycznej, co jest zdecydowanie najwyższym udziałem w Unii Europejskiej.

Jednak przedstawiciele organizacji, która złożyła apelację, zaprzeczają oskarżeniom o działanie na szkodę Polski. „Od dawna ostrzegaliśmy, że brak dobrego planu sprawiedliwej transformacji regionu to przepis na katastrofę” – powiedziała Anna Meres z Greenpeace.

READ  Największe niebezpieczeństwo wojny w Europie od 30 lat, ostrzega polski minister spraw zagranicznych

„Tymczasem, wbrew trendom w energetyce i kosztom pozostania przy węglu, rząd za wszelką cenę walczy o to, by kontynuować mękę sektora opartego na paliwach kopalnych” – dodała.

Radosław Gawlik z EKO-UNII przekonywał, że „rząd i PGE okłamują mieszkańców regionu”, twierdząc, że węgiel ma zrównoważoną przyszłość. Mówi, że odmowa rezygnacji z wydobycia węgla już spowodowała, że ​​Polska straciła 1 mld zł z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla regionu Turowa.

Źródło zdjęcia głównego: Kancelaria Premiera (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *