Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski rząd ponownie rozpatruje port morskich instalacji wiatrowych, przenosząc się z Gdyni do Gdańska

Published

on

Polski rząd ponownie rozpatruje port morskich instalacji wiatrowych, przenosząc się z Gdyni do Gdańska

Rada Ministrów RP podjęła uchwałę zmieniającą lokalizację terminalu instalacji morskich farm wiatrowych z planowanego wcześniej portu Gdynia na port Gdańsk.

Z podjętej 1 marca decyzji wynika, że ​​port zewnętrzny w Gdańsku spełnia wszystkie kryteria inwestorów przemysłowych i może terminowo realizować rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, czyli do czerwca 2025 roku może być gotowy do wsparcia pierwszego etapu ekspansja morskiej energetyki wiatrowej w kraju.

Zmiana lokalizacji terminalu instalacyjnego nastąpiła po złożeniu wniosku przez ministra własności państwowej w zeszłym miesiącu, który poparły firmy odpowiedzialne za realizację ponad 60 proc. planowanych w Polsce inwestycji offshore, PGE i PKN Orlen, as, spółka zależna Skarbu Państwa, Polski Fundusz Rozwoju.

W lipcu br. Rada Ministrów przyjęła uchwałę Ministerstwa Infrastruktury, która wskazała port Gdynia jako optymalną lokalizację dla budowy terminalu instalacyjnego dla krajowych morskich farm wiatrowych.

Jednakże, Polskie media donosiły później że deweloperzy morskiej energetyki wiatrowej w Polsce wyrażają obawy, że port w Gdyni nie będzie w pełni gotowy do realizacji planowanych projektów o dużej skali, co skłoniłoby deweloperów do poszukiwania innych portów na Bałtyku do realizacji swoich projektów do swoich, aby dostarczyć aktualnie zaplanowane spotkania.

Mianowicie zaplanowano oddanie terminalu instalacji głębinowych do IV kwartału 2024 r.; Jednak według informacji z Portu Gdynia, terminal będzie budowany w trzech fazach do 2027 roku, począwszy od 2024 roku.

Polska pozyskała prawie 5,9 GW mocy morskich elektrowni wiatrowych w ramach kontraktów różnicowych (CfD) w pierwszej połowie 2021 r. dla projektów na najbardziej zaawansowanych etapach rozwoju, z których część może być uruchomiona do 2025 r.

W tej pierwszej fazie polski Urząd Regulacji Energetyki (URE) wydał KTR projekty morskiej energetyki wiatrowej Baltica 3 i Baltica 2 o mocy 1,5 GWopracowany przez Ørsted i PGE oraz do projekt morskiej energetyki wiatrowej o mocy 350 MW FEW Baltic IIopracowany przez Baltic Trade and Invest Sp.z oo, spółkę zależną niemieckiego koncernu energetycznego RWE, Projekt B&C Wind o mocy 370 MW opracowany przez Ocean Winds, Equinor i Polenergia Bałtyk II i Bałtyk III Projekty o łącznej mocy 1440 MW oraz 1,2 GW energii elektrycznej Morza Bałtyckiego Projekt opracowany przez PKN Orlen i Northland Power.

READ  Podział izraelsko-polski można naprawić tylko poprzez rozmowy - Opinia

Śledź offshoreWIND.biz na:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *