Najważniejsze wiadomości
Polski przywódca wzywa do jedności Ukrainy podczas Holokaustu
WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent RP Andrzej Duda w czwartek potępił wojnę Rosji z Ukrainą, dołączając do ocalałych z Holokaustu i ludzi z całego świata podczas dorocznej ceremonii upamiętniającej w byłym miejscu Auschwitz.
„Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że każdy naród ma święte prawo do życia, ma święte prawo do pielęgnowania swoich tradycji, ma święte prawo do rozwoju” – powiedział.
Duda dołączył do ponad 2000 młodych Izraelczyków i innych, którzy przyłączyli się do Marszu Żywych, nabożeństwa żałobnego odbywającego się w Izraelskim Narodowym Pamięci Holokaustu Dzień upamiętniający 6 milionów żydowskich ofiar Holokaustu.
Trasa rozpoczyna się pod Bramą Auschwitz z niesławnym hasłem „Arbeit macht frei” i prowadzi do Birkenau, największego miejsca masowej zagłady podczas niemieckiej okupacji Polski i innych części Europy podczas II wojny światowej.
W tegorocznym marszu, pierwszym od zawieszenia z powodu pandemii koronawirusa, znalazły się także delegacje z Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Duda, który wyszedł jako ocalały z Holokaustu, Edward Mosberg, trzymał go za ramię, uczestniczył w ceremonii złożenia wieńca pod Ścianą Śmierci w Auschwitz, gdzie rozstrzelano więźniów.
Później, podczas ceremonii w Birkenau, Duda wystąpił przeciwko wojnie, antysemityzmowi i innym formom nienawiści oraz oddał hołd żydowskim ofiarom Holokaustu, a także innym ofiarom nazistowskich Niemiec, w tym Polakom, Romom i Rosjanom.
„Przyjeżdżamy tutaj, aby pokazać, że podczas II wojny światowej nazistowskim Niemcom udało się wymazać mój kraj z mapy, wymazać go i zamordować Polskę, w tym polskich Żydów, nigdy więcej na coś takiego nie pozwolimy” – powiedział.
„Jesteśmy tu także po to, aby pokazać, że nie ma absolutnie żadnego poparcia dla prób wyzwolenia i bezkarnego zabicia narodu ukraińskiego, jak to się dzieje dzisiaj na okupowanych terytoriach Ukrainy” – powiedział.
Ponad 1,1 miliona ludzi zostało zamordowanych przez nazistów i ich popleczników w Auschwitz. Większość zabitych stanowili Żydzi, ale wśród ofiar byli Polacy, Romowie, jeńcy radzieccy i inni. W sumie podczas Holokaustu zginęło około 6 milionów europejskich Żydów. Kiedy Sowieci wyzwolili obóz, znaleźli około 7000 ocalałych.
___
Więcej relacji AP o Holokauście i wojnie Rosji na Ukrainie: https://apnews.com/hub/the-holocaust i https://apnews.com/hub/russia-ukraine
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.