technologia
Polski przedsiębiorca technologiczny uruchamia bezpłatne kursy „Kod z papieżem” dla dzieci za zgodą Watykanu
Polski przedsiębiorca technologiczny uruchomił „Kod z papieżem”, globalny projekt we współpracy z Watykanem, którego celem jest pomoc dzieciom na całym świecie, zwłaszcza w krajach katolickich, w nauce programowania.
Miron Mironiuk, młody biznesmen stojący za programem, ma nadzieję, że pomoże on „wyeliminować rażące dysproporcje w edukacji” na całym świecie.
W zeszłym miesiącu Mironiuk (na zdjęciu powyżej) otworzył projekt na audiencji u papieża Franciszka – podaje Polska Katolicka Agencja Informacyjna (KAI). W zeszłym miesiącu we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji ruszył pilotażowy program w szkołach w czterech polskich gminach.
Franciszek zachęca dzieci do nauki programowania. „Koduj z papieżem” https://t.co/qqgDq2B3H0
— Onet Wiadomości (@OnetWiadomosci) 25 października 2023 r
Poprzez „Kod z papieżem”Dzieci w wieku od 11 do 15 lat mają dostęp do bezpłatnej platformy edukacyjnej online. 60-godzinny kurs prowadzony jest w języku hiszpańskim, angielskim, włoskim i polskim i zapewnia podstawową znajomość Pythona, jednego z najpopularniejszych języków programowania na świecie.
„To świetna szansa dla dzieci, aby w przyszłości odnieść sukces rynkowy” – powiedział Mironiuk KAI.
„Polacy zawsze kierowali się zasadami solidarności i pomocy tym, którzy w danym momencie najbardziej potrzebują pomocy” – dodał. „[Code with Pope] może pomóc w zwiększeniu równości szans dzieci z regionów marginalizowanych”.
W zeszłym tygodniu założona przez niego firma Cosmose ogłosiła, że dzieci m.in. z Filipin, Nepalu, Ghany i Salwadoru rozpoczęły już naukę w ramach programu.
„Sam wiele zawdzięczam edukacji publicznej i teraz chcę dać coś od siebie” – dodał przedsiębiorca w rozmowie z polską gazetą Gazety Wyborczej.
„Nie każdy zostaje programistą, ale każdy absolwent szkoły, zarówno dziewczęta, jak i chłopcy, powinni znać podstawy programowania, bo jest to umiejętność XXI wieku, tak samo jak czytanie, pisanie czy liczenie” – dodał.
W rozmowie z BBC Mironiuk wyraził nadzieję, że wsparcie Kościoła katolickiego pomoże w przybliżeniu programu szerszej publiczności, ale zażartował, że „nie spodziewa się, że papież będzie znał dobrze Pythona”.
W wywiadzie z 2015 roku Francis przyznał, że był „katastrofą z maszynami”. Nie umiem korzystać z komputera”.
Polskie studio gier uruchamia pierwszy na świecie symulator Jezusa, który pozwoli graczom dokonywać cudów, pomagać potrzebującym i walczyć z szatanem https://t.co/Py0smGhB8d
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 17 listopada 2022 r
W 2014 roku, mając około dwudziestu lat, Mironiuk założył z siedzibą w Singapurze Cosmose AI – firmę technologiczną, która integruje sprzedaż detaliczną offline i reklamę online i od tego czasu współpracuje z takimi markami jak Cartier, LVMH i L’Oreal.
Na początku tego roku wartość firmy wyceniono na 500 milionów dolarów, podała Nikkei Asia. Sam Mironiuk znalazł się w gronie nich w 2018 roku Forbesa „30 Under 30” magazynu w kategorii „Azja – Media, Marketing i Reklama”.
Polska sama w sobie stała się coraz popularniejszym kierunkiem dla dużych firm technologicznych, w tym Visa, Volvo, Microsoft i Google, które niedawno otworzyły tam biura, uznając dostępność lokalnych talentów technologicznych za duży atut.
Jednak w 2021 r. z raportu wynika, że w Polsce brakuje około 50 000 specjalistów IT, a w ciągu najbliższej dekady liczba ta ma wzrosnąć do 100 000.
Visa ogłosiła utworzenie w Polsce globalnego centrum technologiczno-produktowego – piątego takiego obiektu na świecie – tworzącego 1500 wykwalifikowanych miejsc pracy.
„Polska dysponuje wysoko wykwalifikowaną kadrą pracowniczą i prężnie rozwijającym się sektorem IT” – twierdzi spółka https://t.co/1KjngNP7tU
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 maja 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główne źródło obrazu: Cosmose, Inc./LinkedIn
Agata Pyka jest asystentką redakcyjną w Notes from Poland. Jest dziennikarką i studentką komunikacji politycznej na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisała wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”