technologia
Polski producent dronów Farada buduje fabrykę w centrum technologicznym Konza City
Polski producent dronów Farada Group otrzymał zgodę władz lotnictwa cywilnego Kenii (KCAA) na budowę fabryki dronów w Konza Technopolis, która będzie służyć jako port dostaw na rynek afrykański.
Firma produkuje bezzałogowe statki kosmiczne (UAS), które służą do monitorowania dzikiej przyrody i linii energetycznych, obserwowania katastrof, takich jak powodzie i pożary, oraz dostarczania niezbędnych towarów, takich jak środki medyczne.
„Zamierzamy nabyć działkę tutaj, w Konza Technopolis, aby założyć firmę produkującą drony dla Kenii i całej Afryki” – powiedział Adam Cudny, prezes Grupy Farada.
„Mamy wszystkie niezbędne pozwolenia i powołaliśmy lokalną spółkę do realizacji projektu” – dodał, nie ujawniając wartości planowanej inwestycji.
Władze Konzy tłumaczą, że w inteligentnym mieście wydzielona została strefa montażu i użytkowania dronów.
Docelowymi klientami na rynku lokalnym są Kenya Power i Kenya Electricity Transmission Company Limited, które monitorują swoje linie energetyczne, władze okręgowe w zakresie dostaw materiałów medycznych oraz firmy logistyczne zajmujące się dostawą towarów. Drony mogą transportować towary o wadze do jednej tony.
Podczas swojej wizyty państwowej w Kenii w lutym tego roku Prezydent Polski Andrzej Duda i Grupa Farada zaproponowali przekazanie drona Kenya Wildlife Service (KWS), aby pomóc w monitorowaniu parków narodowych.
„Dotrzymaliśmy obietnicy i dostarczyliśmy KWS drona, który obiecaliśmy, gdy towarzyszyliśmy naszemu Prezydentowi podczas jego wizyty państwowej w Kenii” – potwierdziła Joanna Rutkowski, dyrektor ds. operacyjnych Grupy Farada.
Przesunięcie Farady następuje zaledwie kilka miesięcy po tym, jak europejski gigant lotniczy Airbus ogłosił w grudniu ubiegłego roku plany przekształcenia Kenii w bazę swojej pierwszej stacji naziemnej dla dronów komunikacyjnych pracujących na dużych wysokościach. Inwestycję reklamowano jako sposób na utworzenie nawet 1000 miejsc pracy dla miejscowej ludności.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”