Najważniejsze wiadomości
Polski prezes C.Banku, czterech decydentów rozważa podjęcie kroków prawnych przeciwko niektórym kolegom
WARSZAWA, 11 października (Reuters) – Prezes polskiego banku centralnego Adam Glapiński i czterech innych członków Rady Polityki Pieniężnej zagroziło we wtorek podjęciem kroków prawnych przeciwko niektórym członkom Rady Polityki Pieniężnej w związku z publicznymi wypowiedziami, jakie wygłaszali na temat polityki pieniężnej.
Grupa nie sprecyzowała, do jakich kolegów się odnosi, ale ich wspólne oświadczenie było wynikiem poniedziałkowej krytyki funkcjonowania Rady Polityki Pieniężnej (RPP) przez dwóch jej członków, Przemysława Litwiniuka i Joannę Tyrowicz.
Litwiniuk powiedziała w wywiadzie, że swoboda działania członków RPP jest ograniczona, a Tyrowicz po spotkaniu zamieściła w mediach społecznościowych poprawioną wersję komunikatu prasowego RPP, w którym napisała, że organ taryfikacyjny nie podejmuje niezbędnych działań rozwiązać problem ograniczenia inflacji.
„Nie akceptujemy ani nie potępiamy działań, które naszym zdaniem mogą stanowić naruszenie powyższych przepisów prawa, dlatego uważamy za zasadne rozważenie w tej sprawie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. powiedział Glapiński i jego koledzy we wspólnym oświadczeniu.
Deklarację podpisali Glapiński, Cezary Kochalski, Wiesław Janczyk, Ireneusz Dąbrowski i Henryk Wnorowski.
Pozostali członkowie RPP to Tyrowicz, Litwiniuk i Ludwik Kotecki, były wiceminister finansów, który krytykował politykę monetarną.
Cała trójka została powołana do RPP przez kontrolowany przez opozycję Senat.
Litwiniuk powiedziała prywatnemu nadawcy Radia Zet, że nie uznał tego oświadczenia za odniesienie się do niego, porównując jej język do „Trybuny Ludu”, gazety z czasów komunizmu.
Na konferencji prasowej w ubiegły czwartek Glapiński zaatakował członków RPP, którzy „pobierają 37 300 zł (7437,69 USD) miesięcznie za udział w spotkaniu przez cały miesiąc i krytykę działań całego organu”.
Na posiedzeniu 5 października bank centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 6,75% po 11 kolejnych podwyżkach.
Tyrowicz kontynuowała swoją krytykę polityki we wtorkowym wywiadzie na żywo tuż przed publikacją komunikatu, mówiąc, że stopy procentowe powinny jeszcze wzrosnąć o kilka punktów procentowych.
„Jako ekonomistka od bardzo dawna nie rozumiałam decyzji RPP” – powiedziała portalowi Gazeta.pl.
W komentarzach po wydaniu oświadczenia Tyrowicz powiedziała, że nie rozumie i broni swojego prawa do krytykowania kursu polityki.
„Mam prawo do własnej analizy. Mandat RPP na ochronę stabilności cen nie zostanie wdrożony” – powiedziała TVN24. W miniony czwartek polski parlament zatwierdził powołanie Iwony Dudy i Gabrieli Masłowskiej do RPP w celu obsadzenia wakatów w 10-osobowej radzie.
(1 USD = 5.0150 zł)
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Reportaż Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza, Anny Włodarczak-Semczuk i Marka Strzeleckiego; Montaż przez Susan Fenton i Davida Evans
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.