Najważniejsze wiadomości
Polski prawicowy rząd zwolnił dyrektora wiodącego muzeum sztuki współczesnej jako ostatni cios na scenie kulturalnej
Ponad tysiąc polskich artystów podpisało list otwarty protestujący przeciwko decyzji rządu o rozwiązaniu umowy Hanny Wróblewskiej, dyrektor Galerii Narodowej Zachęta w Warszawie, specjalizującej się w sztuce współczesnej.
Według polskiej gazety Gazeta WyborczaMinister Kultury Piotr Gliński poinformował galerię 5 lipca, że umowa Wróblewska nie zostanie przedłużona poza przyszły rok. Posunięcie to skłoniło dwie wybitne byłe dyrektorki galerii, Andę Rottenberg i Agnieszkę Morawińską, do podpisania listu protestacyjnego (obie odpowiedzieli na prośbę o komentarz w momencie publikacji).
„Artyści, krytycy i pracownicy kultury zwracają uwagę, że istnieją polityczne powody, aby pozbyć się Wróblewskiej” – dodał. Gazeta Wyborcza, co odzwierciedla twarde stanowisko prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), która w ostatnich wyborach parlamentarnych w Polsce w październiku 2019 r. zdobyła nowy mandat z niewielkim marginesem.
W liście przekonuje, że Wróblewska, którą Zachęta kieruje od 2010 roku, jest „u szczytu swojego potencjału” i określa program muzeum w czasie swojej kadencji jako „różnorodny, ciekawy i często wnikliwy”. Nie było „obiektywnych powodów” jej zwolnienia i poprosiła Glińskiego o „przeanalizowanie kilku argumentów przemawiających za pozostawieniem Wróblewskiej na tym stanowisku”.
Sygnatariuszami są artyści Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Joanna Rajkowska; pisarze Anna Bikont i Artur Domosławski; oraz reżyserzy Krzysztof Skonieczny, Wojciech Smarzowski.
W zeszłym roku prezydent Andrzej Duda i media państwowe podwoili się Prawa do znaków towarowych LGBTQ „ideologia gorsza niż komunizm”, która posunęła się nawet do zaproponowania nowej „karty rodziny”, która blokowałaby wszelkie przepisy zezwalające parom homoseksualnym na zawieranie małżeństw lub adopcję dzieci.
Strona internetowa Zachęta opisuje galerię jako „instytucję, której misją jest popularyzacja sztuki współczesnej jako ważnego elementu życia społeczno-kulturalnego. Miejsce, w którym prezentowane są najciekawsze zjawiska sztuki XX i XXI wieku”. Polskie Ministerstwo Kultury nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.