Connect with us

Nauka

Polski poseł mówi o szczepionkach, współpraca

Published

on

Polski poseł mówi o szczepionkach, współpraca
  • Autor: Lin Chia-nan / reporter personelu

Polska darowizna szczepionek COVID-19 została wysłana, aby pomóc Tajwanowi w stopniowym ponownym otwarciu się na świat – powiedział pełniący obowiązki szefa polskiego biura w Tajpej, Bartosz Rys.

Wysłannik skomentował to w pisemnym wywiadzie dla Taipei Times i jego siostrzanej gazety, chińskojęzycznego Liberty Times, pod koniec zeszłego miesiąca.

Polski rząd ogłosił 4 września darowiznę 400 000 dawek szczepionki AstraZeneca na Tajwan, która dotarła następnego dnia.

Polski poseł mówi o szczepionkach, współpraca

Zdjęcie: EPA

Chociaż ogłoszenie Polski następuje po ogłoszeniu darowizn z Litwy, Słowacji i Czech, Polska jest trzecim co do wielkości dawcą szczepionek COVID-19 na Tajwan, po USA i Japonii.

„Darowizna odzwierciedla naszą solidarność [with recipients] i zamiar pomocy potrzebującym. Chcemy również wyrazić naszą wdzięczność [to Taiwan] za dostarczenie nam łącznie 1 miliona masek na twarz” – powiedział Rys.

„Mam szczerą nadzieję, że nasza darowizna pomoże Tajwanowi przyspieszyć wdrażanie szczepień. Wierzę również, że pomoże to Tajwanowi stopniowo rozluźniać hamulce związane z COVID-19 i ponownie otworzyć się na świat, ponieważ więcej ludzi jest chronionych – powiedział.

„Chciałbym podkreślić, że Polska przekazała w geście solidarności łącznie ponad 2 mln szczepionek swoim międzynarodowym partnerom, w tym także Ukrainie (650 tys. dawek), Wietnamowi (500 tys.), Uzbekistanowi (250 tys.) i Kenii (210 tys.), Rys dodał.

Polska jako pierwszy kraj UE podpisał z Tajwanem umowę o współpracy prawnej w sprawach karnych, która weszła w życie 23 lutego.

„W praktyce był to ważny krok w kierunku przyspieszenia współpracy w tym zakresie” – powiedział Rys, dodając, że umowa umożliwiła urzędowi przekazanie obywatela Polski Tajwanu do odbycia reszty kary w Polsce, zgodnie z jego żądaniem.

Wśród gospodarek UE Polska jest najmniej dotknięta pandemią COVID-19, powiedział, dodając, że Polska jest głównym miejscem docelowym dla tajwańskich firm, które chcą przenieść swoje bazy produkcyjne do Europy.

READ  Putin „szantażuje” Bidena, by „porzucić” Ukrainę, grożąc poważnym zagrożeniem gazowym UE | Nauka | Aktualności

Polska przyciągnęła wielu inwestorów zagranicznych z różnych sektorów, takich jak motoryzacja, elektromobilność, elektronika, teleinformatyka, biotechnologia, farmakologia i zielone technologie – powiedział.

„Jesteśmy na przykład największym dostawcą akumulatorów litowo-jonowych do samochodów lub ich komponentów w Europie. Polska jest też największym eksporterem autobusów elektrycznych w UE – powiedział.

Mimo zakłóceń spowodowanych pandemią, polski eksport na Tajwan wzrósł w zeszłym roku o 39 procent, a tajwański import o 10 procent, powiedział.

Podczas dziewiątych dwustronnych konsultacji gospodarczych we wrześniu ubiegłego roku Polska i Tajwan podpisały dwie umowy: jedną o wsparciu dla małych i średnich firm oraz start-upów, a drugą o współpracy jednostek akredytujących.

Tajwsko-Polska współpraca naukowa i technologiczna również się rozwija – poinformowało polskie biuro w Tajpej, podając jako przykład Narodowy Uniwersytet Centralny przyłączający się do polskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika z misjami naukowymi w Arktyce.

Oba kraje zacieśniają również współpracę w zakresie technologii kosmicznych. System kontroli położenia satelity opracowany przez tajwański start-up Tensor Tech Co (張 量 科技) ma zostać wdrożony w sześcianie należącym do polskiego start-upu SatRevolution.

Premiera zaplanowana jest na 4 grudnia.

Komentarze będą moderowane. Zachowaj komentarze dotyczące artykułu. Komentarze zawierające obraźliwy i nieprzyzwoity język, wszelkiego rodzaju ataki osobiste lub promocje zostaną usunięte, a użytkownik zbanowany. Ostateczna decyzja będzie w gestii Taipei Times.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *