technologia
Polski poseł chwali „rosnącą” i „różnorodną” współpracę z Tajwanem
Tajpej, 20 grudnia (CNA) Współpraca między Tajwanem a Polską rozwija się w ostatnich latach w różnych kierunkach, od gospodarki i technologii po kulturę, powiedział przedstawiciel Polski na Tajwanie Cyryl Kozaczewski.
Stosunki między Tajwanem a Polską „rosną” w „wieloaspektowy” sposób – stwierdził Kozaczewski, dyrektor polskiego biura w Tajpej, w swoim pierwszym wywiadzie dla tajwańskich mediów 15 grudnia po objęciu urzędu w grudniu 2021 r.
W sferze gospodarczej przedstawiciel powiedział, że obserwuje rosnące zainteresowanie tajwańskich partnerów inwestycjami w Polsce i spodziewa się ogłosić nowe projekty na początku przyszłego roku.
Według Kozaczewskiego w Polsce działa obecnie około 30 tajwańskich firm, a część próbuje rozszerzyć swoją działalność w kraju środkowoeuropejskim.
Polska ma nadzieję przyciągnąć tajwańskie firmy specjalizujące się w półprzewodnikach, maszynach i innych zaawansowanych technologiach, powiedział, zauważając, że kraj oferuje bezpieczne środowisko inwestycyjne jako członek Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).
Dodał, że zachodnia Polska, granicząca ze wschodnioniemieckim krajem związkowym Saksonia, gdzie największy na świecie kontraktowy producent chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) planuje budowę nowej fabryki chipów, może być również potencjalnym miejscem docelowym dla powiązanych dostawców.
Kontynuował, że Polska, członek Unii Europejskiej o stabilnym wzroście gospodarczym, jest gotowa oferować zachęty, takie jak unijne fundusze naprawcze i fundusze spójności, aby wspierać inwestorów zagranicznych, którzy chcą zaistnieć w kraju i rozszerzyć działalność na Europę Środkową.
Według danych rządu Tajwanu z czerwca tajwańskie firmy zainwestowały w Polsce ponad 25,8 mln dolarów od czasu podpisania w 2018 r. przez obie strony umowy o promowaniu wzajemnych inwestycji, co stanowi wzrost o 122,8 proc.
Kozaczewski powiedział, że jego biuro, które reprezentuje interesy Warszawy na Tajwanie przy braku formalnych stosunków dyplomatycznych, pracuje także nad przyciągnięciem na Tajwan większej liczby polskich przedsiębiorców do współpracy naukowo-technologicznej.
Warto zauważyć, że od 2022 r. Tajwan i Polska podpisały dwa protokoły ustaleń w celu ułatwienia współpracy badawczo-rozwojowej w zakresie półprzewodników i energii wodorowej.
Dzięki tym porozumieniom obie strony powołały grupy robocze, których zadaniem jest „usprawnienie komunikacji” między instytutami badawczymi drugiej strony, powiedział Kozaczewski, dodając, że ma nadzieję, że takie mechanizmy będą mogły wkrótce zostać rozszerzone na sektory biznesowe.
Tymczasem dyrektor podkreślił, że jego biuro „nie skupia się tylko na rozwoju gospodarczym”, ale stara się także poszerzać wymianę z Tajwanem w różnych obszarach, w tym w kulturze i turystyce.
Jako udany przykład „wprowadzenia Polski na Tajwan” wspomniał lutową Międzynarodową Wystawę Książki w Tajpej (TIBE), gdzie Polska była „gościem honorowym” i była gospodarzem kilkunastu wydarzeń z udziałem polskich autorów i ilustratorów.
Patrząc w przyszłość, polski przedstawiciel powiedział, że będzie pracować nad wzmocnieniem więzi kulturowych między obiema stronami w drodze umowy o miastach partnerskich zawartej między Tajpej a Warszawą, nie podając dalszych szczegółów.
Dyrektor aktywnie pracował także nad ustanowieniem bezpośrednich lotów między Tajwanem a Polską, co, jego zdaniem, w dalszym ciągu będzie sprzyjać „bezpośredniej komunikacji” między obiema stronami.
Takie wysiłki zajęłyby „kilka lat” – przyznał Kozaczewski, opierając się na swoich wcześniejszych doświadczeniach w promowaniu bezpośrednich lotów między Tokio a Warszawą, gdy pełnił poprzednią funkcję ambasadora Polski w Japonii w latach 2012–2016.
Wyraził nadzieję, że cel ten uda się osiągnąć w ciągu najbliższych dwóch lat, w zależności od negocjacji z władzami Tajwanu i liniami lotniczymi.
Urodzony w 1969 r. Kozaczewski pracował w ambasadzie RP w Seulu oraz jako stały przedstawiciel Polski przy NATO, zanim został ambasadorem w Japonii, gdzie reprezentował także NATO jako oficjalny kontakt.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”