Gospodarka
Polski polityk Kaczyński wraca do rządu przed trudnymi wyborami
WARSZAWA, 21 czerwca (Reuters) – Jarosław Kaczyński, lider partii rządzącej w Polsce, wrócił w środę do gabinetu jako wicepremier, obejmując bardziej znaczącą rolę przed wyborami zaplanowanymi na październik lub listopad.
Powrót Kaczyńskiego, powszechnie postrzeganego jako de facto władca Polski, następuje w trakcie jąkającej się kampanii rządzącej Partii Konserwatywnej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) o trzecią kadencję, podczas której prawdopodobnie będzie kontynuował politykę, z którą stoi w sprzeczności. Unia Europejska.
„Dziękuję za wejście do rządu, dziękuję, bo zadania, które Pan do tej pory podejmował, były dla Rzeczypospolitej bardzo ważne” – powiedział prezydent Andrzej Duda po oficjalnym zatwierdzeniu nominacji.
„Jest to właściwe i konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego”.
Pozostali wicepremierowie złożyli rezygnację i nadal będą pełnić funkcję ministrów.
Wcześniej Kaczyński był wicepremierem od października 2020 do czerwca 2022, a także kierował Komitetem Bezpieczeństwa Polskiego.
Mimo że PiS prowadzi w większości sondaży, pozostaje wątpliwe, czy uda mu się zdobyć większość parlamentarną.
Partie opozycyjne zyskały na popularności dzięki wielkiemu marszowi antyrządowemu w Warszawie w tym miesiącu.
W obliczu rosnącego gniewu z powodu surowych przepisów aborcyjnych w Polsce, PiS był ostro krytykowany za swoją decyzję o wykorzystaniu zdjęć obozu zagłady Auschwitz w nazistowskich Niemczech w wideo kampanii wyborczej.
W koalicji rządzącej znów doszło do rozbieżności zdań w sprawie relacji Polski z Brukselą po tym, jak UE wstrzymała finansowanie ze względu na praworządność. Obserwatorzy twierdzą, że powrót Kaczyńskiego mógłby pomóc w złagodzeniu tych podziałów.
Krytycy twierdzą, że od czasu dojścia do władzy w 2015 roku PiS podkopał niezawisłość polskich sądów, zamienił media państwowe w medium propagandowe i podsycił dyskryminację mniejszości etnicznych i seksualnych.
PiS zaprzecza podważaniu zasad demokratycznych i twierdzi, że jego polityka ma na celu zachowanie polskich tradycji i uczynienie gospodarki bardziej sprawiedliwą dla wszystkich Polaków.
Jego mieszanka konserwatywnych wartości społecznych i hojnych programów społecznych okazała się popularna wśród wielu wyborców, co przyniosło mu zwycięstwo w dwóch kolejnych wyborach parlamentarnych.
Reportaż Pawła Florkiewicza, Karola Badohala i Alana Charlisha. Pod redakcją Garetha Jonesa i Emmy Rumney
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”