Connect with us

Gospodarka

Polski PMI spada poniżej z powodu wąskich gardeł w dostawach

Published

on

Polski PMI spada poniżej z powodu wąskich gardeł w dostawach

(MENAFN – ING) Główny indeks spadł do 56 punktów i był tym samym poniżej konsensusu (56,5 punktu). Firmy zgłaszają wolniejszy wzrost produkcji i borykają się z wąskimi gardłami w dostawach. W przypadku silnego popytu prowadzi to do dalszego wzrostu portfela zamówień i utrzymuje presję cenową

Magazyn Shutterstock
Autor Piotr Popławski Newsletter

Bądź na bieżąco ze wszystkimi najnowszymi badaniami ekonomicznymi i finansowymi ING.

MYŚLEĆ . zasubskrybuj

Badania CIS wykazały również, że odsetek firm borykających się z niedoborami komponentów jest rekordowo wysoki, podczas gdy mniej firm wskazuje na niewystarczający popyt. Tymczasem Markit odnotowuje silny popyt wewnętrzny i zewnętrzny, podczas gdy zamówienia eksportowe wydają się szczególnie silne. Prowadzi to do dalszego wzrostu portfela zamówień, który powiększa się już 11 miesięcy z rzędu – obecnie blisko rekordowego poziomu z czerwca. Ponadto firmy zostały zmuszone do dalszej redukcji zapasów.

Potwierdza to, że polscy producenci borykają się z coraz większymi przerwami w łańcuchu dostaw, co widać w innych krajach europejskich. Zmusiło ich to do znacznego ograniczenia planowanego zatrudnienia, choć nadal ma ono wzrosnąć. Wskaźnik cen producenta był niższy w porównaniu do poprzedniej wartości, ale wciąż czwarty najwyższy w historii badania PMI. Wzrost cen środków produkcji również zwolnił (subindeks był najniższy od sześciu miesięcy), ale nadal jest wysoki w historii.

Oczekiwania firm nieco się zachmurzyły, ale nadal spodziewają się dwucyfrowego wzrostu produkcji z powodu ożywienia po pandemii.

Szerszy obraz sugeruje, że CPI jest nadal podwyższony. Mieszanka silnego popytu i niewystarczającej produkcji sugeruje, że rosnące koszty zostaną przeniesione na użytkownika końcowego. Jednak biorąc pod uwagę niepewność związaną z czwartą falą pandemii, spodziewamy się, że RPP rozpocznie cykl zacieśniania polityki pieniężnej podwyżką o 15 punktów bazowych w listopadzie. Dotychczas czterech członków otwarcie popiera podwyżkę: Jerzy Kropiwnicki, Łukasz Hardt, Eugeniusz Gatnar i Kamil Zubelewicz.

READ  bne IntelliNews – Przed nowym rządem Polski ciężka walka

udział

Pobierz artykuł w formacie PDF

MENAFN01092021000222011065ID1102726039

Zastrzeżenie: MENAFN dostarcza informacje „tak jak są” bez żadnej gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym przedmiotem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *