Connect with us

Gospodarka

Polski PMI dalej spada w kwietniu w wyniku słabego przemysłu i zamówień | złapać

Published

on

Polski PMI dalej spada w kwietniu w wyniku słabego przemysłu i zamówień |  złapać

Szczególnie widoczny jest spadek zamówień na eksport (najsilniejszy spadek od listopada), który firmy kojarzą przede wszystkim z pogarszającą się sytuacją w Europie. Ankietowane firmy wskazały, że na popyt nadal wpływają wysokie ceny i ogólna niepewność. Producenci nadal ograniczali zatrudnienie. Jednocześnie zakupy spadły w najszybszym tempie od trzech miesięcy, ponieważ firmy wolały zużywać zgromadzone już zapasy.

Ogólny obraz przemysłu nie jest zatem optymistyczny, zarówno pod względem popytu krajowego, jak i eksportu. Wydaje się to potwierdzać przemysłowe wskaźniki ekonomiczne z głównych gospodarek europejskich i Chin. Wyczerpanie zapasów po dwóch latach odbudowy zapasów, wraz z szerszym osłabieniem przemysłu, to czynniki stojące za naszą niedźwiedzią prognozą wzrostu PKB w tym roku (około 0,5% r/r).

Zgłoszone koszty produkcji spadły po raz pierwszy od siedmiu lat. Pogarszający się popyt wymusił po raz pierwszy od sierpnia 2020 r. obniżki cen wyrobów gotowych. Słaby popyt krajowy i niepewna sytuacja na świecie (np. w Chinach) sugerują, że procesy dezinflacyjne w kraju będą kontynuowane, wspierając oczekiwania na relatywnie szybkie obniżki stóp. Obawiamy się jednak, że spadek inflacji bazowej będzie relatywnie powolny, utrzymując CPI w grudniu na poziomie około 9% r/r, co wyklucza poluzowanie polityki pieniężnej przez NBP w tym roku.