Gospodarka
Polski plan wsparcia pożyczkobiorców, którzy borykają się z trudnościami, wstrząsa akcjami banków
(Bloomberg) – Polski rząd opracował plan pomocy pożyczkobiorcom dotkniętym gwałtownym wzrostem stóp procentowych, przenosząc koszty pomocy na banki i znosząc poziom odniesienia, na którym opierała się większość kredytów w gospodarce o wartości 597 miliardów dolarów.
Indeks WIG Bank notowanych na warszawskiej giełdzie pożyczkodawców spadł w poniedziałek aż o 6,4%, co jest najostrzejszym odczytem od początku wojny na sąsiedniej Ukrainie.
Inicjatywa, która pojawia się w obliczu rosnącego sprzeciwu opinii publicznej z powodu rosnących kosztów kredytu, obejmuje moratorium na spłatę kredytów i dodatkowe koszty dla banków. To najnowsza interwencja państwa ze strony polskich władz po tym, jak w zeszłym roku rząd obniżył podatki na wszystko, od żywności po paliwo, w celu ograniczenia najwyższej inflacji od dwóch dekad.
Najbardziej kontrowersyjnym posunięciem jest to, że w przyszłym roku władze zastąpią obecną międzybankową stopę procentową Wibor nowym punktem odniesienia dla kredytów hipotecznych, który „będzie korzystniejszy dla wszystkich kredytobiorców” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na forum gospodarczym w Katowicach. .
Według premiera propozycja ma nakłonić banki do zaostrzenia marż na kredytach i podwyższenia oprocentowania depozytów. Celem jest obniżenie kosztów obsługi zadłużenia Polaków o jedną czwartą – powiedział.
Rząd poprosi również banki o wypłatę dodatkowych 2 mld zł (462 mln USD) w 2023 r. na fundusz przeznaczony na dotowanie kredytobiorców. W planach jest też powołanie osobnego funduszu o wartości 3,5 mld zł, opłacanego przez banki, jako siatki bezpieczeństwa dla branży.
stabilność bankowości
Plany zmniejszają perspektywy zarobków pożyczkodawców, którzy skorzystali z szybko rosnących oficjalnych stóp procentowych. Bank Millennium SA, podobnie jak dwaj najwięksi kredytodawcy, Bank Pekao SA i PKO Bank Polski SA, spadły po informacji o ponad 7%.
Branża będzie konsultować się z rządem w sprawie propozycji, aby „nie podważały stabilności sektora bankowego i jego zdolności do dalszego finansowania gospodarki” – powiedział Bloombergowi szef lobby bankowego Krzysztof Pietraszkiewicz.
Plan jest nowym ciosem dla banków, z których wiele wciąż walczy o zamknięcie rozdziału w swojej wyprawie na kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich ponad dekadę temu, co doprowadziło do fali procesów sądowych i ogromnych strat.
Rosnące ceny konsumenckie i luźna polityka fiskalna skłoniły bank centralny do rozpoczęcia najszybszej kampanii podwyżek stóp. Spowodowało to, że niektórzy kredytobiorcy mają problemy ze spłatą kredytów hipotecznych – które w Polsce nadal są zdominowane przez kredyty o zmiennym oprocentowaniu, oparte na stawce Wibor.
„Wszystkie te działania mają na celu normalizację rynku kredytów hipotecznych” – powiedział Morawiecki. „Znowu wzywam banki do opracowania kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu”.
©2022 Bloomberg LP
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”