Connect with us

Gospodarka

Polski plan dotyczący wielkiego węzła lotniczego zostanie zrealizowany – mówi premier

Published

on

Polski plan dotyczący wielkiego węzła lotniczego zostanie zrealizowany – mówi premier

Anny Koper

WARSZAWA (Reuters) – Polska będzie realizować plany poprzedniego rządu dotyczące budowy ogromnego węzła lotniczego w centrum kraju, ale ze zmianami, powiedział w środę premier Donald Tusk.

Projekt lotniska Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) był dylematem dla proeuropejskiego rządu koalicyjnego Tuska, który objął urząd w grudniu.

Nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) zaproponował budowę regionalnego węzła komunikacyjnego z szybkimi połączeniami, który miałby przewozić około 40 mln pasażerów rocznie. Ma to na celu wzmocnienie gospodarki i reputacji Polski na arenie międzynarodowej. PiS stwierdził także, że hub może zostać wykorzystany do celów wojskowych.

Projekt był jednak krytykowany ze względu na koszt i zakres, a także lokalizację z dala od większych miast.

„Kwestia CPK stała się przedmiotem poważnych sporów politycznych” – powiedział Tusk na konferencji prasowej. „Zadaniem tego zespołu było oddzielenie polityki, propagandy i zorganizowanego trollingu… Zajęło to trochę czasu”.

Tusk powiedział, że w Baranowie w centralnej Polsce powstanie lotnisko CPK, ale zmodernizowane zostaną także lotniska regionalne oraz Okęcie (Chopina) i Modlin, obsługujące stolicę Warszawę.

Powiedział też, że sieć kolei dużych prędkości, która jest częścią projektu CPK, połączy największe miasta, a nie tylko lotnisko czy stolicę.

Dodał, że lotnisko zostanie otwarte w 2032 roku i będzie przystosowane do obsługi 34 milionów pasażerów rocznie. Wiceminister rozwoju Maciej Lasek powiedział, że do 2032 roku cały projekt CPK będzie kosztować 131 miliardów złotych (32,5 miliarda dolarów).

Poseł PiS, który odpowiadał za projekt za rządów PiS, skrytykował nowe plany.

„Premier Donald Tusk zapowiada (budowę) CPK do 2032 roku i jednoczesną rozbudowę Okęcia i Modlina, co jest całkowitą sprzecznością” – napisał na platformie X Marcin Horala.

(1 dolar amerykański = 4,0283 zł)

READ  Korea współpracuje z ZEA w zakresie gospodarki wodorowej

(Reportaż: Anna Koper, Alan Charlish, Paweł Florkiewicz; redakcja: Jason Neely i Kevin Liffey)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *