Najważniejsze wiadomości
Polski PKN Orlen, zarząd Lotosu zatwierdza plan połączenia od Reuters
©Reutera. ZDJĘCIE PLIKU: Logo PKN Orlen, wiodącej polskiej rafinerii ropy naftowej, jest na zdjęciu na stacji benzynowej w Warszawie 25 kwietnia 2019 r. REUTERS/Kacper Pempel
2/2
GDAŃSK/Warszawa (Reuters) – największa polska rafineria ropy naftowej PKN Orlen i druga Grupa Lotos poinformowały w czwartek, że ich zarządy zatwierdziły plany fuzji ogłoszone po raz pierwszy w 2018 r., ale opóźnione z powodu problemów antymonopolowych.
Obie rafinerie są kontrolowane przez państwo, a fuzja jest częścią szerszego planu PiS, który ma na celu zwiększenie kontroli nad gospodarką i budowanie dużych krajowych spółek, aby lepiej konkurować z globalnymi graczami.
Za każdą akcję Lotosu akcjonariusze Lotosu otrzymają 1075 akcji PKN – poinformowały spółki.
Aby połączenie było skuteczne, akcjonariusze obu grup muszą wyrazić zgodę na zamianę akcji. Akcjonariusze posiadający co najmniej 80% akcji Lotosu muszą poprzeć warunki połączenia, aby je zatwierdzić.
Skarb Państwa kontroluje 53,2% Lotosu i 27,5% Orlenu. Po fuzji planuje osiągnąć 35,7% udziałów, poinformował PKN w prezentacji.
Oczekuje się, że walne zgromadzenia akcjonariuszy odbędą się w lipcu, a połączenie ma zostać włączone i zakończone w sierpniu.
PKN Orlen ogłosił plany kupna Lotosu w 2018 roku, ale musiał spełnić warunki określone przez Komisję Europejską. W styczniu PKN zapowiedział, że sprzeda część aktywów Lotosu firmom, w tym: Arabia Saudyjska (TADAWUL:) i węgierskiego MOL, aby zastosować się do unijnych decyzji antymonopolowych i zakończyć ich przejęcie.
Krytycy, w tym kilku byłych polskich ministrów gospodarki, stwierdzili, że sprzedaż aktywów Lotosu, w tym pakietu akcji gdańskiej rafinerii i dużej części jego sieci detalicznej, spółce MOL nie jest przejrzysta i może prowadzić do dominacji rosyjskiej paliw na lokalnym rynku.
Argumenty te zyskały na sile po tym, jak Rosja najechała Ukrainę, a Węgry zablokowały sankcje Unii Europejskiej na rosyjską ropę i rosyjskie produkty rafineryjne.
Orlen i rząd przekonują jednak, że fuzja poprawi pozycję rynkową spółki, siłę przetargową i zdolność inwestycyjną.
Akcje Lotosu wzrosły w czwartek o 0,7% do 70,84 zł, a akcje PKN spadły o 0,5% do 71,98 zł. Plan połączenia został ogłoszony po zamknięciu rynku.
(1 USD = 4,2598 zł)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.