Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polski parlament wyraża zgodę na śledztwo w sprawie odwołanego głosowania korespondencyjnego 2020

Published

on

Polski parlament wyraża zgodę na śledztwo w sprawie odwołanego głosowania korespondencyjnego 2020

Polski parlament zatwierdził utworzenie specjalnej komisji do zbadania głosowania korespondencyjnego, którą rząd próbował zorganizować w obliczu pandemii w 2020 r., ale ostatecznie zrezygnował.

Nowa koalicja rządząca partii opozycyjnych forsuje utworzenie komisji, argumentując, że ustępujący rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) złamał prawo, próbując zorganizować głosowanie korespondencyjne. Jednak za powołaniem komisji głosował wczoraj także PiS, który twierdzi, że nie zrobił nic złego.

Wiosną 2020 r., w początkowej fazie pandemii, rząd PiS próbował zorganizować wybory prezydenckie w całości w drodze głosowania korespondencyjnego, zamiast osobistego głosowania w lokalach wyborczych. Ostatecznie jednak porzucono plany

Jeszcze tego samego roku sąd uznał, że premier PiS Mateusz Morawiecki dopuścił się „rażącego naruszenia prawa”, nakazując przygotowania do wyborów. Złożył apelację od tego orzeczenia.

W 2021 r. audytor państwowy stwierdził również, że urzędnicy działali bez podstawy prawnej i informowali prokuratorów o podejrzeniach popełnienia przestępstwa. Prokuratorzy postanowili jednak nie wnosić zarzutów, a w zeszłym miesiącu ich decyzja została podtrzymana przez sąd.

W kolejnym orzeczeniu z 2021 r. stwierdzono, że Ministerstwo Cyfryzacji w ramach organizacji wyborów niezgodnie z prawem przekazało poczcie dane osobowe polskich wyborców.

PiS zawsze twierdził, że konstytucyjnym obowiązkiem jest podjęcie próby zorganizowania zaplanowanych wyborów w sposób bezpieczny i terminowy, a czyniąc to zgodnie z prawem.

READ  Koronawirus w Polsce. Minister zdrowia chce przedłużyć ograniczenia do 17 stycznia

PiS stracił większość parlamentarną w październiku br., a w przyszłym tygodniu w rządzie ma go zastąpić koalicja ugrupowań opozycyjnych, które jako kandydata na premiera nominowały Donalda Tuska.

W zeszłym miesiącu Tusk powiedział, że priorytetami jego nowego rządu będzie wszczęcie śledztw parlamentarnych w sprawie kontrowersyjnych aspektów rządu PiS, w tym rzekomego wykorzystania oprogramowania szpiegującego wobec przeciwników, korupcji w systemie wizowym czy tzw. „wyborów kopertowych” w 2020 roku.

Wczoraj powołano pierwszą z tych komisji, w której wzięło udział 446 posłów ze wszystkich grup parlamentarnych, głosujących nad zbadaniem odwołanych wyborów w 2020 roku.

Komisja będzie składać się z 11 członków: czterech powołanych przez PiS, trzech z Koalicji Obywatelskiej Tuska (KO) i po jednym z Konfederacji (Konfederacja), PSL, Polska 2050 (Polska 2050) i Lewicy (Lewica ). . Ostatnia trójka wchodzi w skład koalicji Tuska.

Morawiecki będzie musiał „wziąć odpowiedzialność za wybory kopertowe, które próbował przeprowadzić i za wyrzucenie 70 milionów złotych w błoto” – powiedział poseł opozycji Cezary Tomczyk z KO, wskazując na szacunkowe straty, jakie poniosła poczta z ich powodu. zorganizować głosowanie.

„Głosy pocztowe były policzkiem wymierzonym demokracji” – dodała kolejna posłanka opozycji, Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy (Lewica), cytowana przez „Rzeczpospolitą”. Gazety Wyborczej codziennie.

Przemysław Czarnek z PiS stwierdził jednak, że rząd „zaangażował się w przygotowanie wyborów w niezwykle trudnych warunkach” i że wszystkie jego działania są legalne. Nielegalne byłoby – jego zdaniem – zaniechanie jakiejkolwiek próby zorganizowania głosowania.

READ  Microsoft inwestuje w Polsce miliard dolarów w nowe regiony centrów danych i szkolenia

Czarnek twierdził, że powodem, dla którego wybory ostatecznie się nie odbyły, było zablokowanie ich przez opozycję ze względu na braki głównego kandydata w sondażach. Udało się to osiągnąć, ponieważ władze lokalne, będące w rękach opozycji, odmówiły przekazania dokumentów rejestracyjnych wyborców – dodał.

Główny autor obrazu: Sejm (pod CC BY-NC-ND 3.0 PL)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *