Najważniejsze wiadomości
Polski parlament głosuje za uchyleniem immunitetu skrajnie prawicowego parlamentarzysty, który zgasił świece chanukowe
WARSZAWA, Polska (AP) – W środę polscy prawodawcy głosowali za uchyleniem immunitetu skrajnie prawicowego kolegi, który podczas ceremonii w parlamencie w zeszłym miesiącu zgasił gaśnicą świece chanukowe.
Głosowanie oznacza możliwość impeachmentu posła Partii Konfederacji Grzegorza Brauna.
Jeśli zostanie skazany za zniszczenie mienia, znieważenie symbolu religijnego i spowodowanie obrażeń ciała, może mu grozić do pięciu lat więzienia. Prokuratorzy chcą postawić Braunowi siedem zarzutów, które dotyczą także wcześniejszych incydentów rzekomej agresji wobec byłego ministra zdrowia i mienia publicznego.
Ustawodawcy głosowali za uchyleniem immunitetu w każdym z siedmiu punktów.
Zeszłomiesięczny incydent był wstydem dla nowego parlamentu, który obradował na pierwszym posiedzeniu po październikowych wyborach, a także dla nowego proeuropejskiego rządu, który następnego dnia miał zostać zaprzysiężony.
Podczas ceremonii Chanukowej Braun chwycił gaśnicę i zgasił świece menorowe. W wyniku zdarzenia członek społeczności żydowskiej został opryskany, ranny i hospitalizowany.
Kilka minut później Braun wygłosił krótkie oświadczenie przed mównicą parlamentu pod przewodnictwem lidera jego partii Krzysztofa Bosaka. Partia potępiła później oświadczenie Brauna.
W środę posłowie głosowali za pozostawieniem Bosaka na stanowisku wicemarszałka parlamentu, uznając, że partia powinna być reprezentowana na tym szczeblu, jednak zdecydowana większość wstrzymała się od głosu lub nie wzięła udziału w głosowaniu.
Dwa dni później pokojowo powtórzono uroczystość Chanuki z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy na znak, że antysemityzm nie będzie tolerowany.
W grudniu władze parlamentarne ukarały Brauna grzywną.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.