Connect with us

Nauka

Polski naukowiec stawia sobie za cel walkę ze skażeniem Bałtyku

Published

on

Polski naukowiec stawia sobie za cel walkę ze skażeniem Bałtyku

Dawid Kramski, badacz z Politechniki Wrocławskiej w południowo-zachodniej Polsce, bada sposoby usuwania arsenu z dna morskiego za pomocą polimerów powszechnie stosowanych w druku 3D.

To innowacyjne podejście mogłoby zapewnić innowacyjne rozwiązanie długotrwałego problemu usuwania broni chemicznej z II wojny światowej, co stanowi wyzwanie obejmujące około 40 000 ton broni na Morzu Bałtyckim.

Projekt otrzymał znaczne wsparcie dzięki dotacji w wysokości 30 000 EUR od Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej.

„Zapasy broni chemicznej z czasów II wojny światowej są głównym źródłem arsenu w wodzie i osadach” – stwierdził Kramski.

„Arsen powstający w wyniku rozkładu broni chemicznej stanowi poważne zagrożenie dla ekosystemu morskiego i zdrowia ludzkiego” – dodał.

„Unikalne właściwości polimerów mogą pozwolić im na czasową lub trwałą absorpcję zanieczyszczeń morskich” – argumentował.

Kramski postrzega swoje podejście jako obiecującą alternatywę dla tradycyjnych metod odzyskiwania i niszczenia podwodnej broni chemicznej.

Skala problemu jest przerażająca, gdyż Morze Bałtyckie jest zaśmiecone tysiącami ton broni chemicznej i konwencjonalnej, co jest śmiercionośną pamiątką po drugiej wojnie światowej.

Naukowcy twierdzą, że na dnie Morza Bałtyckiego spoczywa około 20 000 znanych wraków statków wojskowych i cywilnych, z których około 10% stanowi źródło zanieczyszczeń na skutek wycieków paliwa i zanurzonych resztek amunicji.

Prawie 80 lat po wojnie z niektórych skorodowanych konstrukcji nadal wyciekają niebezpieczne substancje, takie jak rakotwórczy olej popirolityczny.

W ramach niedawnej inicjatywy Baltwreck, kierowanej przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie na południu Polski, instytucje i prywatne firmy z Polski, Litwy, Niemiec i Szwecji połączyły wysiłki na rzecz ograniczenia zanieczyszczeń powodowanych przez niebezpieczne paliwa, amunicję i inne odpady znajdujące się we wrakach statków na Morze Bałtyckie. .

READ  Stan wód powierzchniowych w Polsce, podobnie jak na Zachodzie, jest dość zły – ocenia ekohydrolog

(miesiąc/miesiąc)

Źródło: PAP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *