Najważniejsze wiadomości
Polski naukowiec przetrzymywany w Iranie, rząd potwierdza
Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie — Polski obywatel jest przetrzymywany w Teheranie, poinformował w czwartek polski rząd, potwierdzając zatrzymanie po tym, jak irańska Gwardia Rewolucyjna oskarżyła kilku Europejczyków o szpiegostwo na instalacjach wojskowych w związku z utrzymującymi się wysokimi napięciami między Teheranem a Zachodem.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski poinformowało, że Iran zatrzymał „bardzo szanowanego naukowca” we wrześniu ubiegłego roku, dodając, że rząd zapewnia zatrzymanemu pomoc konsularną i pracuje nad jego uwolnieniem. Rząd nie podał dalszych szczegółów, powołując się na wymogi dotyczące ochrony danych.
Iran w środę wymienił polskiego naukowca jako członka grupy dyplomatów i obcokrajowców oskarżonych o szpiegostwo i pobieranie próbek gleby z niedostępnych stref wojskowych na irańskiej pustyni podczas przeprowadzania przez Gwardię testów rakietowych.
Irańskie media zidentyfikowały zatrzymanego jako Macieja Walczaka, pracownika naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Gwardia Rewolucyjna twierdziła również, że aresztowała zastępcę ambasadora Wielkiej Brytanii, Gilesa Whitakera, na podstawie tych samych zarzutów o szpiegostwo – twierdzenie to stanowczo odrzucone przez brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Brytyjski ambasador w Iranie Simon Shercliff określił doniesienia irańskich mediów o zatrzymaniu Whitakera jako „bardzo interesujące” i zauważył na Twitterze w czwartek, że Whitaker „właściwie opuścił Iran w grudniu zeszłego roku, pod koniec swojego postu”.
Półoficjalna agencja informacyjna Fars, która uważana jest za blisko Gwardii, twierdziła, że Whitaker odwiedził strefę wojskową zakazaną podczas podróży po kraju jako turysta z rodziną. Nagranie emitowane przez telewizję państwową pokazało, że Whitaker robi zdjęcia i próbki gleby na terenie szkolenia rakietowego.
Iran twierdził również, że strażnik aresztował męża attaché kulturalnego Austrii, czemu Austria zaprzeczyła w czwartek. Austriacki rząd powiedział, że żaden z jego pracowników ani członków ich rodzin nie został aresztowany.
Napięcia między Iranem a Zachodem wzrosły po tym, jak były prezydent Donald Trump cztery lata temu wycofał Stany Zjednoczone z umowy nuklearnej z 2015 r. i nałożył sankcje karne. Iran zareagował masowym rozszerzeniem prac nuklearnych pod malejącym nadzorem międzynarodowym.
Iran ma historię zatrzymywania obywateli o podwójnym obywatelstwie i osób powiązanych z Zachodem, często pod szeroko krytykowanymi zarzutami szpiegostwa, i wykorzystywania ich jako kart przetargowych w rozmowach na inne tematy, takie jak negocjacje nuklearne.
Wysiłki zmierzające do ożywienia zrujnowanej umowy nuklearnej Teheranu są od miesięcy utknęły w martwym punkcie.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.