Connect with us

Gospodarka

Polski minister spraw zagranicznych Rau opowiada o wojnie na Ukrainie i współpracy gospodarczej podczas wizyty w Chorwacji

Published

on

Polski minister spraw zagranicznych Rau opowiada o wojnie na Ukrainie i współpracy gospodarczej podczas wizyty w Chorwacji

Przygotowania do szczytu NATO, rosyjska inwazja na Ukrainę i współpraca gospodarcza to najważniejsze punkty na agendzie polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua podczas jego wizyty w Chorwacji. Szef polskiej dyplomacji przeprowadził rano rozmowy z marszałkiem chorwackiego parlamentu Gordanem Jandrokoviciem, a później spotka się z premierem Andrejem Plenkovićem.

NATO zgadza się, że należy zacieśnić więzi z Ukrainą: polski minister spraw zagranicznych

Państwa NATO zgadzają się co do potrzeby wprowadzenia sensownych mechanizmów zbliżenia Ukrainy do wspólnoty transatlantyckiej poprzez…

Zobacz więcej

„Spotkania te dotyczą kilku ważnych elementów naszych relacji” – powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina. „Po pierwsze, trwają przygotowania do szczytu w Wilnie, który jest obecnie jednym z najważniejszych celów polskiej dyplomacji. Drugim tematem jest integracja Bałkanów Zachodnich z Europą. Chorwacja, która jest członkiem NATO i Unii Europejskiej, jest jednym z najważniejszych mediatorów i przewodników dla Polski w tych staraniach”.

Planowana jest również współpraca dwustronna, w tym gospodarcza. Jak zaznaczyła Jasina, Chorwację co roku odwiedza milion polskich turystów.

Minister Rau złożył wieniec pod Heimatmemorial w Zagrzebiu i spotkał się z chorwackim premierem Plenkoviciem.

Pomoc dla Ukrainy

Minister Rau udzielił codziennego wywiadu chorwackiej „Jutarnji list”. Część zagadnień dotyczyła wsparcia problematycznej sytuacji na Ukrainie i na Węgrzech.

Polska i Węgry są członkami Grupy Wyszehradzkiej (V4) wraz z Czechami i Słowacją. Chociaż Chorwacja nie jest częścią grupy, jej siły od czasu do czasu wzmacniają Grupę Bojową UE V4. Tak było w 2019 r. i tak jest również w tym roku, przy czym SG V4 jest dodatkowo wzmacniana przez Łotwę i Litwę.

„Tylko militarne zwycięstwo Ukrainy jest szansą na trwały i sprawiedliwy pokój, a tym samym zakończenie tej okrutnej wojny rozpętanej przez Rosję” – powiedział Rau, dodając, że Polska jednoznacznie popiera członkostwo Ukrainy w NATO.

READ  Democracy Digest: Europa Środkowa z zadowoleniem przyjmuje decyzję UE o oznaczeniu nuklearnej zieleni

„Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że osiągnięcie konsensusu wśród sojuszników w tej sprawie nie będzie łatwe. Obecnie pracujemy nad przekonaniem naszych sojuszników do wyniesienia współpracy politycznej z Ukrainą na nowy poziom. Mam nadzieję, że zbliżający się szczyt NATO w Wilnie przyniesie pozytywne decyzje w tej sprawie” – powiedział.

Jednym z sojuszników, który wydaje się sprawiać problemy, są Węgry. Minister Rau powiedział, że Warszawa nie zgadza się z trudnym do zrozumienia i zaakceptowania przez Polskę stanowiskiem Budapesztu w sprawie wojny, co negatywnie wpłynęło na wzajemne stosunki obu krajów. Mimo to Polska uważa V4 za jedną z najważniejszych platform współpracy regionalnej.

„Brak konsensusu w ramach Grupy Wyszehradzkiej w tej kluczowej kwestii jest ważną kwestią, ale przejściowe problemy nie oznaczają przerwy w 32 latach współpracy w tym formacie. Będziemy nadal pogłębiać nasze relacje tam, gdzie to możliwe. Państwa V4 nadal łączą strukturalne podobieństwa, dzięki którym mamy cały wachlarz wspólnych interesów, w tym forum unijne” – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *