Najważniejsze wiadomości
Polski KGHM podpisuje kontrakt na mały reaktor jądrowy z amerykańską firmą
WARSZAWA (Reuters) – Polska grupa wydobywcza KGHM i firma zajmująca się technologiami jądrowymi NuScale Power podpisały w poniedziałek umowę na rozpoczęcie rozmieszczania małych reaktorów modułowych w Polsce, aby pierwsze z nich zaczęły działać już w 2029 roku.
Polska opiera się na węglu w około 80% swojej produkcji energii elektrycznej, ale zwraca się do energii jądrowej, aby zmniejszyć emisje i zdywersyfikować źródła energii, ponieważ narastają napięcia z głównym producentem gazu w Rosji.
Dyrektor zarządzający KGHM Marcin Chludziński i dyrektor generalny NuScale Power John Hopkins podpisali umowę w poniedziałek w Waszyngtonie w obecności przedstawicieli rządu USA i Polski, w tym wicepremiera Polski Jacka Sasina.
Umowa „daje nam nadzieję, że w ciągu 7-8 lat w Polsce zaczną działać pierwsze reaktory SMR” – powiedział Sasin.
W poprzednim wywiadzie dla portalu Biznesalert.pl mówił, że w planach jest rozwój i budowa czterech małych modułowych reaktorów jądrowych SMR z opcją rozbudowy do 12 o mocy zainstalowanej około 1 gigawata.
„To potencjalnie największa tego typu inwestycja na świecie” – powiedział portalowi w komentarzu opublikowanym w poniedziałek.
KGHM, jeden z największych światowych producentów miedzi i srebra, nie jest jedyną firmą, która chce budować małe reaktory w Polsce.
Dwóch polskich biznesmenów — Zygmunt Solorz, właściciel grupy medialno-telekomunikacyjnej Cyfrowy Polsat, oraz Michał Sołowow, właściciel firmy chemicznej Synthos — również planują wspólną budowę małych reaktorów modułowych.
Polska grupa rafineryjna PKN Orlen poinformowała również o podpisaniu umowy z Synthos Green Energy na inwestycje w małe i mikro reaktory jądrowe.
(Sprawozdawczość Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk; Redakcja Paula Simao i Jana Harveya)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.