Zabawa
Polski film fantasy dla dzieci „Akademia Kleksa” staje się hitem Netflixa
Filmowa adaptacja klasycznej polskiej książki fantasy dla dzieci stała się hitem po debiucie w serwisie Netflix. Akademia Kleksa (Akademia Pana Kleksa) obejrzano 3,7 miliona razy w pierwszym tygodniu po udostępnieniu na platformie w języku angielskim, co czyni go trzecim najczęściej oglądanym filmem w języku innym niż angielski na świecie.
Film, oparty na książce Jana Brzechwy z 1946 roku pod tym samym tytułem, opowiada historię młodej dziewczyny, która chcąc odnaleźć zaginionego ojca, przyłącza się do magicznej akademii magów prowadzonej przez ekscentrycznego Ambrożego Kleksa.
W tytułowej roli występuje Tomasz Kot, który międzynarodowej publiczności dał się poznać dzięki głównej roli w nagrodzonym Oscarem filmie Zimna wojna.
Akademia Kleksa trafiła do polskich kin na początku roku i obejrzała ją ponad trzy miliony widzów. Film miał swoją premierę w maju na polskim Netfliksie, a w zeszłym tygodniu trafił na platformę w języku angielskim.
W pierwszym tygodniu „Akademię Kleksa” wyświetlono 3,7 miliona razy, co plasuje ją na 3. miejscu światowych rankingów najchętniej oglądanych filmów nieanglojęzycznych w tym okresie.
Pierwsze miejsce w rankingu zajął inny polski film, Dziedzictwo (Spadek), kryminał opowiadający o rodzinnym sporze o majątek zmarłego wujka, który obejrzano 10,5 miliona razy
Nowy polski dramat „Zapomniana miłość” (Znachor) stał się światowym hitem Netflixa.
Film powstał na podstawie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza z 1937 roku i już teraz jest jednym z najpopularniejszych nieanglojęzycznych tytułów Netflix wszechczasów. https://t.co/5HxOoTU5AI
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 2 listopada 2023 r
Wiadomość o sukcesie Akademii Kleksa pojawiła się tuż po tym, jak jej dyrektor Maciej Kawulski potwierdził, że kontynuacja – adaptacja drugiej książki z cyklu Brzechwy – ukaże się w styczniu 2025 roku.
„Jeśli pierwsza część Akademii Kleksa pobudziła dziecięcą wyobraźnię, druga część nie tylko zabłyśnie jeszcze jaśniej, ale także otworzy zupełnie nowy dostęp do przestrzeni, które wcześniej były zamknięte nawet dla dorosłych” – powiedział Kawulski.
Netflix – który w 2022 roku otworzył swoje biura w Warszawie – przekuł szereg polskich produkcji w światowy sukces. W zeszłym roku Zapomniana miłość (Znachor) – również oparty na klasycznej polskiej powieści – spędził osiem tygodni wśród 10 najpopularniejszych filmów nieanglojęzycznych platformy, gromadząc w tym czasie łącznie prawie 40 milionów wyświetleń.
Netflix udostępnił zwiastun swojego pierwszego autorskiego polskiego serialu animowanego, opartego na klasycznych komiksach „Kajko i Kokosz” i przedstawiającego przygody dwóch słowiańskich wojowników.
Więcej informacji na temat produkcji znajdą Państwo w naszym raporcie bieżącym: https://t.co/qCp5o4walh https://t.co/iAQHxIIGBX
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 4 lutego 2021 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.
Źródło zdjęcia: Akademia Kleksa (materiały prasowe)
Agata Pyka jest asystentką redakcyjną w Notes from Poland. Jest dziennikarką i studiuje komunikację polityczną na Uniwersytecie w Amsterdamie. Specjalizuje się w polskiej i europejskiej polityce oraz dziennikarstwie śledczym. Pisała wcześniej dla Euractiv i The European Correspondent.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.