Najważniejsze wiadomości
Polski Festiwal Filmów Amerykańskich otwiera drzwi dla Kanadyjczyków na wydarzenie USA & Canada in Progress
Zadzwoń do wszystkich filmowców z Ameryki Północnej zainteresowanych pracą w Polsce!
Tegoroczna, 12. doroczna impreza US in Progress w Festiwal filmów amerykańskich We Wrocławiu nadarza się wyjątkowa okazja – po raz pierwszy Kanadyjczycy są zapraszani do zgłaszania się na sztandarowe wydarzenie branży filmowej festiwalu. Celem US (a teraz Canada) in Progress jest kojarzenie europejskich nabywców i polskich postproducentów z niezależnymi filmowcami amerykańskimi i kanadyjskimi poszukującymi funduszy na ukończenie swojego filmu oraz promocję i dystrybucję w Europie.
Wydarzenie 2021 odbędzie się w dniach 10-12 listopada we Wrocławiu. Celem jest podpisanie przez uczestników umów dystrybucyjnych i postprodukcyjnych w celu wsparcia dystrybucji filmów amerykańskich i kanadyjskich w Europie.
Nie potrzebujesz 10 sekund, aby zapisać się do naszego newslettera?
Warunkiem jest, aby Twój projekt filmowy był w końcowej fazie produkcji i co najmniej 30 minut materiału filmowego zostało zmontowanych. Filmy, które miały już premierę lub mają już europejską agencję sprzedaży, nie kwalifikują się. Zgłoszenia pozostaną otwarte do 9 września. Możesz złożyć wniosek tutaj.
Wybieranych jest od 7 do 10 projektów filmowych, z których jury złożone z ekspertów nagrodzi kilka projektów pakietami postprodukcyjnymi i wypożyczeniami od sponsorów festiwalu. Jeden film otrzymał polski pakiet postprodukcyjny o wartości 10 000 USD w imieniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jednak wszystkie zaakceptowane filmy są pokazywane tylko na zaproszenie, w którym bierze udział grupa czołowych europejskich kupców, takich jak agenci sprzedaży, dystrybutorzy i programiści festiwali, a także domy postprodukcyjne i inwestorzy.
„US in Progress Wrocław to bajka dla początkującego filmowca” – powiedział absolwent USiP Edson Jean, który zgłosił swój film. Grać. „Są znakomitą okazją do wsparcia filmowców w fazie postprodukcji, a także otwierają drogę do prawdziwego potencjału polsko-amerykańskiej współpracy przy obecnych i przyszłych projektach. Powiedziałbym, że to najlepiej strzeżony sekret w filmach niezależnych… ale chcą, aby wszyscy wiedzieli, że są tutaj, aby pracować razem!”
Kolega alumna Jonathan Cuartas, który wszedł do swojego filmu Moje serce nie zabije, jeśli tego nie powiesz, powiedział, że wydarzenie „otworzyło mi oczy na most kreatywności między rynkami europejskimi i amerykańskimi. Miałem okazję spotkać się z ekspertami branżowymi i filmowcami z całego świata. Było to pouczające doświadczenie, które umożliwiło nam współpracę z pożądaną polską firmą postprodukcyjną Fixafilm. W przypadku niskobudżetowych filmów, takich jak nasz, zdobycie nagrody za postprodukcję było niesamowite, a zespół Fixafilm naprawdę pokazał, jak chętnie promuje nowych filmowców”.
Oprócz US in Progress, American Film Festival oferuje również kilka mniej formalnych okazji do nawiązywania kontaktów, takich jak lunche, kolacje, happy hours, indywidualne rozmowy z profesjonalistami filmowymi i wycieczki po Wrocławiu, aby uczestnicy mogli poczuć miasto. Nie zabraknie też wycieczek Wrocławskiej Komisji Filmowej do zabytków poza miastem, w tym urokliwych zamków.
Możliwości networkingowe mają na celu promocję kontaktów pomiędzy polskimi producentami, którzy poszukują partnerów z USA i Kanady – i vice versa. Polski Instytut Sztuki Filmowej zaprezentuje również panele dotyczące finansowania filmów w Polsce.
„US in Progress jest dla nas niesamowitym źródłem odkryć, ponieważ co roku planujemy program Tribeca” – powiedział Cara Cusumano, dyrektor festiwalu Tribeca Film Festival. „Wybór jest niezawodnie doskonały, a możliwość bezpośredniego kontaktu z twórcami podczas planowania premiery festiwalu jest nieoceniona. Przez lata zaprogramowałem prawie 20 filmów USiP i poznałem twórców, którzy wracają na festiwal rok po roku.”
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.