Connect with us

Gospodarka

Polski Duda nalega, aby sojusznicy z NATO wydali 3% PKB na obronność – Euractiv

Published

on

Polski Duda nalega, aby sojusznicy z NATO wydali 3% PKB na obronność – Euractiv

Prezydent Polski Andrzej Duda wezwał inne kraje NATO do zwiększenia swoich wydatków na obronność do 3% PKB, argumentując, że sytuacja w zakresie bezpieczeństwa uległa zmianie, a porozumienia sprzed kilkudziesięciu lat nie były ambitne.

W 2023 r. Polska wydała na obronność 4% swojego PKB. Czyni to kraj jednym z największych wydatków na cele wojskowe NATO i znacznie przekracza 2% PKB, na które państwa NATO zgodziły się w 2014 roku.

„To, co było adekwatne do sytuacji w 2014 roku w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, z pewnością nie wystarczy” – powiedział Duda podczas swojej wizyty w Edmonton w Kanadzie.

Polski prezydent z zadowoleniem przyjął także zapowiedź wydatków na poziomie 2,5% do 2030 r. złożoną we wtorek przez brytyjskiego premiera Rishi Sunaka, co zdaniem Dudy zmierza w „właściwym kierunku”.

„Dziś Rosja, która najechała Ukrainę, jest agresorem. Musimy się wzmocnić, aby nikt nie odważył się nas zaatakować” – powiedział.

Tymczasem Rosja przeniosła systemy rakietowe zdolne do przenoszenia broni nuklearnej do granicy z Finlandią – podają media państwowe. Wydaje się, że jest to najnowsza groźba Kremla dotycząca użycia takiej broni przeciwko Zachodowi.

Według rosyjskich mediów nowo utworzona brygada rakietowa Leningradzki Okręg Wojskowy została wzmocniona zestawami rakietowymi Iskander-M.

Zapytany, czy rosnące budżety obronne i zapowiedź Rosji są bezpośrednią drogą do konfrontacji militarnej, odpowiedział „wręcz przeciwnie”.

To, co robi NATO, to „wszystko, tylko nie konfrontacja” z Rosją – powiedział Duda. „To sposób na zapobieżenie konfrontacji” – dodał.



Duda i Tusk rozmawiają o broni nuklearnej

W poniedziałek Duda ogłosił także, że Polska jest gotowa rozmieścić na swoim terytorium broń nuklearną w ramach Programu udostępniania broni nuklearnej, potwierdzając, że podczas niedawnej wizyty prowadził rozmowy w tej sprawie z rządem USA.

Premier Donald Tusk, którego Platforma Obywatelska (PO, EPP) była wcześniej sceptyczna wobec takiego posunięcia, wezwał do spotkania z prezydentem, aby „lepiej zrozumieć jego intencje”.

„Ten pomysł jest (…) bardzo poważny i powinienem znać wszystkie okoliczności, które skłoniły prezydenta do złożenia oświadczenia” – powiedział.

Opowiadał się za tym poprzedni nacjonalistyczny rząd PiS na czele, którego członkiem był sam Duda i o którego stawianie po jego stronie często go oskarżano.

Duda potwierdził później spotkanie z Tuskiem w celu omówienia udziału Polski w programie podziału broni jądrowej.

„Jest dla mnie jasne i oczywiste, że współpracujemy w kwestiach polityki zagranicznej oraz we wszystkich innych sprawach, w których istnieje taka potrzeba” – powiedział.

„Jak dotąd, jak widać, ta współpraca przebiega dobrze i jest korzystna dla Polski”.

(Aleksandra Krzysztoszek | Euractiv.pl)

Przeczytaj więcej z Euractiv

Zapisz się już teraz do naszego biuletynu „Odszyfrowane wybory do UE”.

READ  Domowa Komisja ds. Energii i Handlu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *