Najważniejsze wiadomości
Polski bank centralny widzi inflację powyżej celu przynajmniej do 2025
WARSZAWA, 9 listopada (Reuters) – Inflacja w Polsce nie powróci do poziomów mieszczących się w przedziale docelowym lub w jego pobliżu do 2025 r., poinformował w środę bank centralny po pozostawieniu głównej stopy procentowej bez zmian w związku z obawami o spowolnienie wzrostu.
Bank utrzymał stałą stopę procentową na poziomie 6,75%. Wszystkie pozostałe stopy procentowe banków pozostały bez zmian.
Decydenci polityczni stoją w obliczu podwójnego zagrożenia spowolnieniem wzrostu i gwałtownymi wzrostami cen, a ekonomiści byli podzieleni co do tego, czy bank centralny podejmie kolejne działania, czy utrzyma stopy procentowe.
„Osłabienie globalnej koniunktury zahamuje również wzrost PKB w Polsce” – powiedział w komunikacie Narodowy Bank Polski.
„W takich okolicznościach, dotychczasowe znaczne zacieśnienie monetarne przez NBP będzie sprzyjać spadkowi inflacji w Polsce w kierunku celu inflacyjnego NBP.”
Spośród 21 analityków ankietowanych przez Reuters, 11 spodziewało się wzrostu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Osiem oczekiwało braku zmian, a dwóch oczekiwało podwyżki o 50 punktów bazowych.
Decyzja NBP zapadła dzień po tym, jak bank centralny Rumunii zwolnił tempo zacieśniania, podnosząc referencyjną stopę procentową o 50 punktów bazowych.
INFLACJA
Według wstępnych szacunków urzędu statystycznego inflacja w Polsce wyniosła w październiku 17,9%, najwyższy poziom od ponad ćwierćwiecza i znacznie powyżej celu banku centralnego, który wynosi 1,5% do 3,5%.
Według najnowszych prognoz gospodarczych banku powrót do tych poziomów może nastąpić najwcześniej przed 2025 r., kiedy to prognozuje on wzrost cen w przedziale od 2,1% do 4,9%.
„Biorąc pod uwagę siłę i trwałość obecnych wstrząsów, które wykraczają poza wpływ krajowej polityki pieniężnej, inflacja w krótkim okresie pozostanie podwyższona, a jej powrót do celu inflacyjnego NBP będzie stopniowy” – powiedział bank.
Bank spodziewa się spowolnienia wzrostu PKB w nadchodzącym kwartale i wyniesie od -0,3% do 1,6% w 2023 roku.
Reportaż Alana Charlisha, Anny Koper, Anny Włodarczak-Semczuk, Pawła Florkiewicza, Marka Strzeleckiego Montaż Tomasz Janowski i Lisa Shumaker
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.