technologia
Polski astronauta poleci w kosmos w przyszłym roku – The First News
Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w 2024 roku – powiedział PAP minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Jeśli misja dojdzie do skutku, wybrany astronauta będzie dopiero drugim Polakiem w kosmosie, po nieżyjącym już Mirosławie Hermaszewskim, który brał udział w ośmiodniowej sowieckiej misji kosmicznej w 1978 roku.
4 sierpnia 2023 roku Buda podpisała umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Axiom Space (amerykańską firmą działającą w branży kosmicznej) na misję polskiego astronauty na ISS.
„Na naszych oczach pisze się niesamowita historia” – powiedział PAP Buda w środę.
„Mamy kandydata, ale jego udział w misji nie został jeszcze zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną i naszych amerykańskich partnerów”.
Buda powiedział, że astronauta będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie.
„Dla naszych firm to niepowtarzalna okazja do zdobycia niepowtarzalnego doświadczenia, które potwierdzi wysoką jakość polskich produktów” – powiedział.
Później Buda napisał na X (dawniej Twitterze), że Polska zgłosi kandydaturę polskiego naukowca Sławosza Uznańskiego do misji kosmicznej.
Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Axiom Space we współpracy z ESA zajmie się wszystkimi aspektami niezbędnymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym zapewnieniem dostępu do zaplecza szkoleniowego i instruktorów, certyfikacji sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzaniem na Orbicie i kontynuacja. wsparcie misji.
Dodała, że wybrany do misji polski astronauta „będzie koncentrował się na eksperymentach technologicznych”.
Misja polskiego astronauty oprócz testowania polskiej technologii na niskiej orbicie okołoziemskiej ma też wymiar edukacyjny – powiedziała Kamila Król, wiceminister rozwoju i technologii.
„Mamy nadzieję, że lekcje transmitowane z ISS przez polskiego astronautę dotrą do tysięcy uczniów i wzbudzą duże zainteresowanie kosmosem wśród młodych Polaków” – dodała.
W 2023 r. Polska zwiększyła swój wkład finansowy do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu więcej polskich firm może uczestniczyć w wielu programach rozwojowych z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji i obserwacji Ziemi.
Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać swoje koncepcje prowadzenia eksperymentów na ISS do 8 września. Jak zapowiada prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna, wybrane projekty zostaną zrealizowane na ISS w 2024 roku.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”