technologia
Polski astronauta poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną
Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie będzie testował zaawansowane technologie polskich firm i prowadził eksperymenty.
Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda powiedział PAP: „Mamy teraz pewność i gwarancję, że drugi astronauta w historii Polski weźmie udział w misji kosmicznej na orbitę”.
„To niesamowita historia pisze się na naszych oczach.” „Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną i naszych amerykańskich partnerów”.
Dodał, że współpraca z ESA i Axiom Space to „ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i polskiej nauki”.
4 sierpnia 2023 roku Minister Rozwoju i Technologii, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Axiom Space (amerykańska firma kosmiczna) podpisały umowy na lot do ISS.
Buda powiedział: „Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najnowocześniejsze polskie technologie”. Dla naszych firm jest to niepowtarzalna szansa na zdobycie unikalnego doświadczenia, które potwierdza wysoką jakość polskich produktów” – podkreślił minister Rozwoju i Technologii.
Według Ministerstwa Rozwoju i Technologii Axiom Space we współpracy z ESA będzie zarządzać wszystkimi aspektami niezbędnymi do przygotowania i zakończenia misji, w tym dostępem do obiektów szkoleniowych i trenerów, sprzętem i certyfikacją bezpieczeństwa, zarządzaniem na orbicie i obsługą postojową -wsparcie misji.
Wiceminister Rozwoju i Technologii Kamila Król powiedziała: „Oprócz testowania polskiej technologii na niskiej orbicie okołoziemskiej ważny jest dla nas także aspekt edukacyjny”. „Mamy nadzieję, że lekcje polskiego astronauty transmitowane z ISS dotrą i wesprą tysiące osób studenci „Rozbudzajcie zainteresowanie kosmosem wśród młodych Polaków”.
Zdaniem Michaela Suffrediniego, dyrektora generalnego Axiom Space, współpraca jego firmy z Polską i ESA ma na celu stworzenie kompleksowego planu misji, realizującego priorytety zarówno krajowe, jak i rządowe.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przypomina, że w 2023 roku Polska zwiększyła wkład finansowy do ESA o 295 mln euro. Dzięki temu polskie firmy mogą uczestniczyć w licznych programach rozwoju technologii, produktów i usług z zakresu łączności satelitarnej, nawigacji i obserwacji Ziemi.
„To wielka szansa dla polskiego sektora kosmicznego, który znajduje się w momencie przełomowym” – stwierdziło ministerstwo. Dodał, że dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher „z zadowoleniem przyjął decyzję Polski o zapewnieniu dodatkowego finansowania nie tylko na program astronautyczny, ale także na kilka innych działań ESA”.
Aschbacher zwrócił uwagę, że dzięki większemu zaangażowaniu Polska mogłaby szybko budować kompetencje w dynamicznie rozwijającym się sektorze kosmicznym.
Firmy z polskiego sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nabór wniosków ogłosiła Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii oraz Polską Agencją Kosmiczną. Wnioski można składać do 8 września.
„W projekcie mogą wziąć udział wyłącznie przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego.” „Wybrane projekty zostaną zrealizowane na ISS już w 2024 roku” – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna. (owsianka)
Aneta Oksiuta
aop/ mmu/ kap/
tr.RL
Fundacja PAP umożliwia bezpłatne przedrukowanie artykułów z portalu „Nauka w Polsce” pod warunkiem, że raz w miesiącu zostaniemy poinformowani e-mailem o korzystaniu z portalu i wskazanym źródle artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, w czasopismach adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o podanie tytułu i treści przekazu naszej agencji wraz z linkiem do tekstu artykułu na naszej stronie, podobnie jak ma to miejsce również na naszym profilu na Facebooku.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”