Connect with us

Nauka

Polski astronauta nauczy się przeprowadzać eksperymenty laboratoryjne przed lotem na ISS

Published

on

Polski astronauta nauczy się przeprowadzać eksperymenty laboratoryjne przed lotem na ISS

Przed wyjazdem na Międzynarodową Stację Kosmiczną polski astronauta nauczy się przeprowadzać eksperymenty w laboratorium. Laboratorium biologiczne, wzorowane na ISS, znajduje się w Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w Kolonii.

Zgodnie z porozumieniem pomiędzy Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) a polskimi instytucjami naukowymi i firmami, na liście eksperymentów, które Sławosz Uznański przeprowadzi na orbicie, znajdują się dwa eksperymenty biologiczne.

Pierwsza z nich, zwana SPACE VOLCANIC ALGAE, zajmie się mikroalgami wulkanicznymi – ich zdolnością do przetrwania i adaptacji w warunkach kosmicznych. Wyniki badań będą miały zastosowanie w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej. Za tę część polskiej misji na ISS odpowiada start-up Extremo Technologies.

Drugi eksperyment biologiczny, nazwany YEAST TARDIGRADEGENE, przeprowadzi konsorcjum Uniwersytetu Szczecińskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przeżycie genetycznie zmodyfikowanych drożdży (wzbogaconych białkiem niesporczaków) w warunkach mikrograwitacji będzie badane na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Naukowcy chcą określić możliwości wykorzystania ich jako biofabryk podczas podróży kosmicznych, na Marsie lub Księżycu.

W laboratorium biologicznym Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) w Kolonii Uznański nauczy się przeprowadzać eksperymenty naukowe przed lotem w kosmos.

Zanim eksperyment naukowy zostanie przeprowadzony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, musi zostać odpowiednio przygotowany i poddany całemu procesowi analiz w europejskich laboratoriach. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ściśle współpracuje z DLR.

„Laboratorium biologiczne Niemieckiej Agencji Kosmicznej jest dokładnie takie samo, jak to, które znajduje się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci przed wyjazdem na ISS uczą się obsługi poszczególnych urządzeń w laboratorium – mówi Jerzy Żywicki, który w DLR pracuje od ponad 20 lat. Dodaje, że Uznański będzie szkolił się w tym laboratorium.

W jednym z budynków Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR), w którym mieści się centrum eksperymentów kosmicznych i centrum kontroli lotów kosmicznych, pracownicy naziemni DLR mają całodobowy kontakt z astronautami na ISS. Astronauci są stale widoczni na monitorach i w każdej chwili mogą skontaktować się z naukowcami na Ziemi, aby rozwiać wszelkie wątpliwości co do dalszych etapów eksperymentów naukowych.

READ  Naukowcy odkrywają intrygującą korelację między trzęsieniami ziemi a promieniowaniem kosmicznym

„Wiemy dokładnie, co będzie robił konkretny astronauta, o której godzinie i w jakim eksperymencie będzie zaangażowany. Wiemy też, kiedy będzie spał” – mówi Żywicki, odpowiedzialny za komunikację w DLR.

Zwraca uwagę, że eksperymenty biologiczne prowadzone na orbicie, m.in. dotyczące reprodukcji komórek czy bakterii, są istotne, ponieważ komórki te zachowują się zupełnie inaczej w warunkach mikrograwitacji. „Komórki nowotworowe rosną bardzo szybko w stanie nieważkości, znacznie szybciej niż tutaj, na Ziemi. Eksperyment przeprowadzony w kosmosie pozwala zrozumieć cały ten mechanizm” – mówi Żywicki. Na podstawie wyników tych badań z czasem będzie można opracować nowoczesne leki.

Żywicki wspomina także o elementach modułu Columbus, który należy do ESA i gdzie Sławosz Uznański spędzi większość czasu podczas swojego pobytu na ISS.

PAP – Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

uka/ bar/ cięty/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o fakcie skorzystania z portalu oraz wskazania źródła artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem do tekstu artykułu na naszej stronie internetowej, tak jak ma to miejsce na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *