Connect with us

Nauka

Polski astronauta na ISS przeprowadzi badania psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Published

on

Polski astronauta na ISS przeprowadzi badania psychologiczne przygotowane przez Uniwersytet Śląski

Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na monitorowanie zdrowia psychicznego i behawioralnego astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Osobą testową będzie polski astronauta.

Celem projektu badawczego jest monitorowanie zdrowia psychicznego i behawioralnego astronautów, analiza wydajności pracy oraz interakcji z przyrodą i środowiskiem technologicznym podczas misji kosmicznej. Naukowcy chcą zidentyfikować kluczowe cechy, które należy wziąć pod uwagę podczas selekcji i szkolenia astronautów oraz zdiagnozować najbardziej krytyczne fazy misji kosmicznej. Na tej podstawie zamierzają zaproponować odpowiednie programy wsparcia i interwencje psychologiczne.

„W ostatnich dniach kwietnia Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na prowadzenie badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podczas misji z udziałem polskiego astronauty. Badania poprowadzi zespół AstroMentalHealth pod kierunkiem dr Agnieszki Skorupy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego” – czytamy w komunikacie prasowym uczelni.

Obecnie jedynym astronautą przygotowującym się do polskiej misji kosmicznej jest Sławosz Uznański, astronauta projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Uniwersytet Śląski będą reprezentować dr Dagna Kocur i dr Mateusz Paliga z Instytutu Psychologii UŚ. W skład zespołu wchodzą także naukowcy z innych ośrodków: profesor Dariusz Galasiński z Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą Uniwersytetu Wrocławskiego, dr Justyna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS i Konrad Opaliński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W skład zespołu wchodzą także przedstawiciele firmy Space is More: Leszek Orzechowski i Agata Mintus, która zarządza analogowym siedliskiem kosmicznym Lunares. Siedlisko będzie służyć jako obszar testowania procedur pomiarowych i miejsce „misji lustrzanej”.

Projekt realizowany jest w ramach Kampanii Badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej: Apel o loty polskich działań na ISS; Obszar innowacji: Eksploracja człowieka i robotyka.

Budżet projektu wynosi 274 425 euro. (PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska

READ  Urzędnicy potwierdzają pierwszą epidemię COVID-19 w szkołach publicznych hrabstwa Carroll - CBS Baltimore

uka/zan/kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *