Najważniejsze wiadomości
Polska zobowiązuje się do podjęcia działań w celu zapewnienia Wielkiej Brytanii w zakresie bezpieczeństwa drobiu
Urzędnicy z Polski i Wielkiej Brytanii spotkali się wirtualnie, aby omówić bezpieczeństwo polskiego mięsa drobiowego po powiązaniu go z wieloma epidemiami.
Minister Rolnictwa i Leśnictwa Grzegorz Puda rozmawiał w zeszłym tygodniu na odległość z Sekretarzem Stanu ds. Środowiska, Żywności i Spraw Wsi George Eustice.
Puda powiedział, że był bezpośrednio odpowiedzialny za podawanie salmonelli w polskim mięsie drobiowym.
„Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej Polska podejmie wszelkie kroki, aby zminimalizować i rozwiać obawy Wielkiej Brytanii dotyczące jakości i bezpieczeństwa polskiego drobiu” – powiedział.
„Polska jest gotowa do współpracy z Wielką Brytanią w zakresie sekwencjonowania genomu Salmonelli w produktach drobiowych”.
Odnośnik do chorób w kilku krajach
Puda powiedział Eustice o środkach, jakie podjęła Polska w celu zapewnienia wysokiej jakości i bezpieczeństwa produktów drobiowych po wybuchu salmonelli w mięsie drobiowym w kraju.
Wielka Brytania jest drugim co do wielkości partnerem handlowym Polski w handlu artykułami rolno-spożywczymi. Cały łańcuch produkcji drobiu w kraju znajduje się obecnie pod nadzorem weterynaryjnym.
Dwa szczepy Salmonella Enteritidis w mrożonych, surowych, panierowanych produktach z kurczaka z Polski spowodowały prawie 500 chorób od stycznia 2020 roku i co najmniej jeden zgon w Wielkiej Brytanii. Szczepy epidemii zostały wyśledzone od dwóch dostawców w Polsce.
Od maja 2018 r. Jedna z presji dotknęła także ludzi w Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, Holandii, Polsce i Szwecji.
Eustice powiedział, że nie ma planów wprowadzenia ograniczeń importowych na mięso drobiowe z Polski.
„Widzimy znaczną poprawę sytuacji zakażenia salmonellą w produktach drobiowych”.
W marcu Victoria Prentis, parlamentarna sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich (DEFRA), powiedziała, że agencja nadal bada możliwość wprowadzenia ograniczeń importowych w kontaktach z Komisją Europejską, polskimi władzami i dostawcami w celu zaradzić problemowi.
„Uważamy, że Wielka Brytania nie może wysyłać produktów drobiowych skażonych salmonellą” – powiedziała.
Po tym, jak choroba została powiązana z polskimi kurczakami, szefowa brytyjskiej weterynarii Christine Middlemiss napisała list do swojego polskiego odpowiednika w grudniu 2020 r., Wzywając do działania.
Badania kurczaka Salmonella FSA
Emily Miles, dyrektor wykonawczy Food Standards Agency (FSA), powiedziała wcześniej, że agencja współpracuje ze sprzedawcami detalicznymi i edukuje opinię publiczną o problemie.
„Podejrzewamy, że te choroby wynikają z niedogotowanych produktów, ale uważamy też, że nie powinniśmy kupować kurczaka z salmonellą z Polski” – powiedziała.
FSA uruchomiła dwa projekty w celu zbadania zwyczajów konsumentów dotyczących mrożonych, częściowo gotowanych produktów z kurczaka oraz odporności na salmonellę, E. coli i środki przeciwdrobnoustrojowe w tych artykułach detalicznych w Wielkiej Brytanii.
Test mikrobiologiczny określi częstość występowania i poziomy Salmonelli i E. coli w mrożonych, częściowo gotowanych panierowanych i bitych produktach drobiowych. Próbki pochodzą z całej Wielkiej Brytanii i obejmują duże sieci supermarketów i właścicieli małych firm.
Badanie konsumenckie zgromadzi około 2000 odpowiedzi na kwestionariusz internetowy, który skupi się na tym, jak ludzie przenoszą, obsługują, przechowują i gotują te mrożone produkty drobiowe w domu. Obie powinny zostać ukończone do stycznia 2022 roku.
(Aby zapisać się na bezpłatną subskrypcję wiadomości dotyczących bezpieczeństwa żywności, Kliknij tutaj.)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.