Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska zmienia prawo budowlane, aby ograniczyć „patologiczną” zabudowę mieszkaniową

Published

on

Polska zmienia prawo budowlane, aby ograniczyć „patologiczną” zabudowę mieszkaniową

Polski rząd zatwierdził zmiany w prawie budowlanym mające na celu ograniczenie praktyk, w wyniku których powstało wiele nowych inwestycji zawierających małe, ciasno zabudowane mieszkania, często z niewielką ilością naturalnego światła, prywatności i zielonej przestrzeni.

Takie praktyki, poprzez które deweloperzy dążą do maksymalizacji liczby mieszkań na danej działce, nazywane są w Polsce potocznie „ Patodeweloperka (wymyślone słowo łączące polskie słowa „patologiczny” i „rozwój”).

Nowe regulacje, które obejmują m.in. zwiększenie rozstawu bloków na sąsiednich posesjach oraz określenie wymagań dla placów zabaw i terenów zielonych, wejdą w życie w kwietniu 2024 roku.

Zmiany zostały ogłoszone w styczniu, ale zostały zatwierdzone dopiero teraz ze względu na konieczność technicznego komunikacji z Komisją Europejską – powiedział dziś na konferencji prasowej minister rozwoju Waldermar Buda. Zauważył, że Komisja nie wniosła żadnych uwag do propozycji Polski.

Pierwsza zmiana polega na zwiększeniu odległości budynku od granicy nieruchomości z trzech metrów (lub czterech w przypadku ścian bez okien i drzwi) do pięciu metrów w przypadku budynku mającego więcej niż cztery kondygnacje.

„Jeśli dodamy [an extra] „Jeśli wybudujemy metr po jednej stronie i metr po drugiej stronie, będziemy mieli dwa metry więcej przestrzeni między budynkami… co da nam widoczną zmianę” – powiedział Buda.

Zmiany dotyczą także zjawiska tzw. mikroapartamentów, w ramach którego mieszkania o powierzchni mniejszej niż wymagane polskim prawem dla nieruchomości mieszkalnych o powierzchni mniejszej niż 25 m2 sprzedawane są jako lokale komercyjne, promując je jako inwestycje na wynajem.

Znowelizowane prawo zabrania obecnie budowy lokali usługowych o powierzchni mniejszej niż 25 metrów kwadratowych, chyba że znajdują się one na parterze lub pierwszym piętrze z dostępem od ulicy. Regulamin nie dotyczy obiektów noclegowych współdzielonych takich jak hotele czy pensjonaty.

READ  Polski rząd piłkarski zwrócił się do Niemiec o pozwolenie dwóm piłkarzom na powstrzymanie się od kwarantanny

Zmianę z radością przyjął działacz miejski Janek Śpiewak, który jako pierwszy ukuł to określenie Patodeweloperka i który został zaproszony do wystąpienia podczas konferencji Ministerstwa Rozwoju. „26 października oznaczał koniec mikroapartamentów” – ogłosił później w mediach społecznościowych.

Nowe przepisy budowlane nakładają również bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące izolacji akustycznej zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych; ograniczyć liczbę miejsc parkingowych, które można wybudować w pobliżu okien, maksymalnie do 6%; i wymagają ścianek działowych o wysokości co najmniej 2,2 m pomiędzy połączonymi balkonami.

Dodatkowo deweloperzy będą zobowiązani do tworzenia placów zabaw dla dzieci w budynkach i kompleksach liczących powyżej 20 mieszkań. Wielkość placu zabaw uzależniona jest od ilości mieszkań, w osiedlach mieszkaniowych do 100 mieszkań powierzchnia placów zabaw wynosi od 20 do 50 metrów kwadratowych.

Na osiedlach liczących ponad 300 mieszkań musi znajdować się plac zabaw o powierzchni co najmniej 200 metrów kwadratowych.

Dodatkowo nowe przepisy nakładają na dewelopera obowiązek zapewnienia powierzchni co najmniej 15 mkw. do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych.

Ponadto resort chce ograniczyć wykorzystanie betonu w zabudowie miejskiej kosztem terenów zielonych – trend, który został już przypieczętowany Betonoza („Concretitis”) od krytyków.

READ  Polscy i litewscy przywódcy spotykają się z wojskami w wąwozie NATO

Nowe prawo stanowi, że przestrzenie ogólnodostępne o powierzchni powyżej 1000 metrów kwadratowych muszą składać się co najmniej w 20% z powierzchni biologicznie czynnej.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główne źródło obrazu: Spodziewaj się Best/Pexels

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *