Connect with us

Nauka

Polska zgadza się wysłać swojego astronautę na ISS

Published

on

Polska zgadza się wysłać swojego astronautę na ISS

Polska przy udziale Europejskiej Agencji Kosmicznej podpisała umowę z firmą Axiom Space, która organizuje komercyjne loty w kosmos. Według niej przedstawiciel kraju będzie miał możliwość odwiedzenia ISS i przeprowadzenia tam badań.

Polska zgodziła się wysłać swojego astronautę na ISS. Źródło: NASA

Polski astronauta poleci w kosmos

Firma Axiom Space znana jest z organizowania w pełni komercyjnych lotów załogi w przestrzeń kosmiczną na statku kosmicznym SpaceX Dragon. 9 sierpnia jej przedstawiciele ogłosili, że za pośrednictwem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zawarli z polskim rządem porozumienie w sprawie zapewnienia możliwości wysłania astronauty na ISS. Później tę wiadomość potwierdziły władze kraju.

„Współpraca z ESA i Axiom Space to ważny krok w rozwoju polskiego sektora kosmicznego i nauki” – powiedział Waldemar Buda, Minister Rozwoju Gospodarczego i Technologii RP. Polski astronauta będzie miał okazję przetestować najnowocześniejsze polskie technologie.”

Również 29 czerwca na odprawie zarządu ESA wyszło na jaw, że Polska zwiększyła wielkość swojego udziału w organizacji o 320 mln dolarów (co obejmuje lot astronauty), choć w komunikacie nie podano żadnych szczegółów na ten temat. ten czas.

A teraz okazało się, że poleci podczas jednej z kolejnych misji ESA, choć nic więcej na ten temat nie wiadomo. Najprawdopodobniej będzie to jednak Sławosz Uznański, który niedawno został wybrany przez ESA na astronautę rezerwowego. Do tej pory zakładano, że nie będzie miał stałego miejsca w zespole organizacji, ale będzie mógł brać udział w lotach indywidualnych.

Inni europejscy astronauci

Co ciekawe, Polska stała się już drugim krajem, który przy udziale ESA zgodził się na Axiom Space. Szwecja była pierwsza. Jego przedstawiciel Marcus Wandt jest także astronautą rezerwowym Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Jego lot na ISS ogłoszono w kwietniu tego roku. Wandt ma wziąć udział w misji Ax-3, której start zaplanowano na początek 2024 roku. Jednak sama Szwecja i Polska nie wyczerpują zainteresowania państw europejskich lotami kosmicznymi.

READ  Nowe biografie Stanisława Lema poprawione

Walter Villadei, pilot włoskich sił powietrznych, który wziął udział w pierwszym komercyjnym locie wahadłowca suborbitalnego Virgin Galactic i był członkiem rezerwy ekspedycji Ax-2, twierdzi, że jest gotowy na prawdziwy lot kosmiczny.

Ponadto Węgry ogłosiły zwiększenie swojego programu kosmicznego o 100 milionów dolarów. A te pieniądze chce też przeznaczyć na zorganizowanie lotu swojego astronauty w ramach prywatnej misji. Jednak jak dotąd ani Włochy, ani Węgry nie zwróciły się do ESA z takim wnioskiem.

Jednak na ich propozycje czekamy z niecierpliwością. Agencja chce, aby jak najwięcej krajów było zainteresowanych lotami załogowymi. Przecież dzięki temu w przyszłości będzie można rozpocząć prace nad własnym statkiem.

Według wiadomości kosmiczne. z.

Śledź nas na Twitterze, aby otrzymywać najciekawsze wiadomości kosmiczne tamtych czasów
https://twitter.com/ust_magazine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *