Nauka
Polska zdobywa pierwszą nagrodę w prestiżowych nagrodach science fiction – The First News
Komiks science fiction, którego współautorami jest dwójka polskich twórców, stał się pierwszym polskim zwycięstwem w najbardziej prestiżowych światowych nagrodach science fiction.
„CyberPunk 2077: Big City Dreams” Bartosza Sztybora i kolorysty Krzysztofa Ostrowskiego został ogłoszony zwycięzcą nagrody Hugo za najlepszą opowieść graficzną lub komiks.
50-stronicowy komiks cyfrowy osadzony jest w uniwersum Cyberpunk 2077, gry RPG z 2020 roku opracowanej i opublikowanej przez CD Projekt Red, opartej na serii gier wideo Mike’a Pondsmitha.
W dystopijnym uniwersum Cyberpunka gracz wciela się w najemnika w fikcyjnym mieście znanym jako „Night City”.
Zgodnie ze streszczeniem komiksu, fabuła skupia się na dwóch padlinożercach z Night City, „którzy zarabiają na życie kradnąc oprogramowanie cybernetyczne oraz oddając się imprezom i tańcom.
Jeden pragnie zostać najsłynniejszym gangsterem w mieście, drugi pragnie czegoś więcej – mianowicie ciepła przynależności. W miarę jak realizują swoje marzenia, ich ścieżki zaczynają się rozchodzić, ale w jednym, co do czego oboje się zgadzają, w takim miejscu jak Night City: uciekasz, walczysz, zmieniasz się lub giniesz.
Wydawana przez Dark Horse Books nagroda Hugo za grę Cyberpunk 2077: Big City Dreams została przyznana także pozostałym członkom zespołu: Filipe Andrade, Alessio Fioriniello, Romanowi Titovowi
Nagrody Hugo, przyznawane po raz pierwszy w 1953 r. i przyznawane corocznie od 1955 r., to najważniejsze na świecie nagrody w kategorii literatury science fiction i fantasy, przyznawane w głosowaniu członków Światowej Konwencji Science Fiction znanej jako Worldcon.
Wiadomość ta została entuzjastycznie przyjęta przez Polską Fundację Fantastyki Naukowej, która pogratulowała zwycięzcom i z dumą ogłosiła „pierwsze w historii zwycięstwo Polaków w nagrodzie Hugo”.
Nagrody Hugo zostały ogłoszone w sobotę wieczorem podczas Światowej Konwencji Science Fiction 2023, która odbyła się w tym roku w Chengdu w Chinach.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”