Connect with us

Nauka

Polska zbuduje instrument dla misji kierowanej przez Princeton do badania przestrzeni międzyplanetarnej

Published

on

Polska zbuduje instrument dla misji kierowanej przez Princeton do badania przestrzeni międzyplanetarnej

30 grudnia NASA i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP porozumiały się w sprawie współpracy przy misji heliofizycznej NASA, tzw. Mapowanie międzygwiazdowe i sonda akceleracyjna (IMAP), na którego czele stoi Princeton’s Davida McComasanauczyciel nauki astrofizyczne.

Umowa umożliwi Centrum Badań Kosmicznych PAN zaprojektowanie i zbudowanie jednego z 10 instrumentów IMAP — tzw. Globalna struktura wiatru słonecznego (GLOWS), a także zapewnienie wsparcia naziemnego i personelu niezbędnego do wsparcia instrumentu IMAP i zespołu naukowego.

Pojazd kosmiczny z nałożonym logo IMAP, Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, Princeton University i NASA

NASA i Polska będą współpracować przy budowie instrumentu dla Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP), misji na zewnętrzną krawędź Układu Słonecznego, której kierownikiem jest David McComas z Princeton.

„Przez prawie dwie dekady ściśle współpracowałem z naszymi kolegami w Polsce” – powiedział McComas, główny badacz IMAP, a także wiceprezes Laboratorium Fizyki Plazmy w Princeton. „Jestem bardzo zadowolony, że zbudowali ten instrument w ramach misji IMAP. Jego wkład w zespół jest nieoceniony i z radością przyjmuję to formalne uznanie relacji między nami”.

„Odkrycia i innowacje nie znają granic” – powiedział Aly Kassam-Remtulla, prodziekan uniwersytecki ds. spraw międzynarodowych i operacji. „To porozumienie z narodem polskim podkreśla zarówno międzynarodowy charakter współczesnych badań kosmicznych, jak i głębokie zaangażowanie Princeton w budowanie relacji z ludźmi i narodami na całym świecie”.

IMAP, którego start zaplanowano na luty 2025 r., będzie obserwował i mapował heliosferę Słońca – objętość przestrzeni wypełnianej przez wiatr słoneczny, czyli cząstki stale wypływające ze Słońca – oraz badał, w jaki sposób wchodzi ona w interakcję z lokalnym sąsiedztwem galaktycznym poza nią.

Heliosfera skutecznie tworzy gigantyczną bańkę wokół Słońca i jego planet, a wiatr słoneczny przepływa od Słońca, obok planet, na odległość około trzykrotnie większą niż Pluton, zanim napotka ośrodek międzygwiazdowy. Strefa graniczna na skraju heliosfery zapewnia ochronę przed najbardziej intensywnym promieniowaniem z przestrzeni międzygwiazdowej; mógł odegrać rolę w stworzeniu nadającego się do zamieszkania Układu Słonecznego i ma kluczowe znaczenie w planach NASA dotyczących bezpiecznej eksploracji Księżyca i Marsa przez człowieka.

READ  W Kielcach rozpoczyna się European Rover Challenge – sekcja angielska

GLOWS będzie obserwować światło odbite od wodoru w przestrzeni międzyplanetarnej, aby wykryć zmiany w bogatym w wodór wietrze słonecznym opuszczającym Słońce i zidentyfikować wodór przybywający z przestrzeni międzygwiazdowej. GLOWS i dziewięć innych instrumentów IMAP pomoże naukowcom lepiej zrozumieć podstawową fizykę heliosfery, która z kolei dostarcza informacji o przestrzeni kosmicznej w całym wszechświecie.

To pierwszy raz, kiedy Polska zbuduje dla NASA kompletny instrument, kontynuując długą historię wspólnych prac. „To porozumienie opiera się na historii współpracy z Polską, która sięga 1962 roku” – powiedział Steve Jurczyk, zastępca administratora NASA. „Doceniamy wsparcie Polski dla IMAP i wspólnie będziemy pracować nad badaniem i zrozumieniem naszego środowiska kosmicznego lepiej niż kiedykolwiek wcześniej”.

Umowa rozszerza współpracę NASA z Polską, z dwóch bieżących działań w zakresie nauk o Ziemi, na heliofizykę, badanie Słońca i tego, jak napędza ono dynamiczne środowisko kosmiczne, które może mieć wpływ na astronautów i technologię w kosmosie. Oprócz badania fundamentalnej natury naszego Układu Słonecznego, IMAP umożliwi i udoskonali nowe formy prognozowania pogody kosmicznej poprzez przesyłanie w czasie rzeczywistym obserwacji środowiska kosmicznego Ziemi do operatorów na Ziemi.

„Centrum Badań Kosmicznych PAN od wielu lat prowadzi badania heliosfery” – powiedział Jerzy Duszyński, prezes PAN. „Zaproszenie, które Pan otrzymał do współpracy z NASA, potwierdza najwyższy standard badań kosmicznych w Polskiej Akademii Nauk.”

McComas kieruje misją IMAP i międzynarodowym zespołem 24 instytucji partnerskich. Laboratorium Fizyki Stosowanej Johnsa Hopkinsa w Laurel w stanie Maryland zbuduje statek kosmiczny IMAP i będzie obsługiwać misję dla NASA. IMAP to piąta misja w ramach programu Solar Terrestrial Probes Program (STP). Biuro Programu Heliofizyki w Centrum Lotów Kosmicznych Goddard NASA w Greenbelt w stanie Maryland zarządza programem STP dla Wydziału Heliofizyki Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *