Najważniejsze wiadomości
Polska zapewnia wsparcie państwa dla pracowników węgla w miarę jak wycofywanie nabiera tempa
Komisja Europejska zatwierdziła polski plan, który zapewni łącznie 300 mln euro (322,9 mln dolarów) pracownikom, których dotknie planowane zamknięcie elektrowni węglowych w kraju.
Nowy rząd, zaprzysiężony w grudniu, planuje ustalić ostateczny termin wykorzystania węgla do wytwarzania energii elektrycznej, Reuters zacytował wypowiedź minister klimatu Urszuli Zielińskiej z zeszłego miesiąca. Poprzedni rząd osiągnął kompromis ze związkami zawodowymi, który pozwolił na wydobycie węgla do 2049 roku.
„Komisja Europejska zatwierdziła, zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa, polski program o wartości 300 milionów euro mający na celu wsparcie pracowników dotkniętych zamknięciem elektrowni i kopalń na węgiel brunatny” – oznajmił dyrektor Unii Europejskiej w niedawnym komunikacie.
„W ramach działania wsparcie ma formę rocznej odprawy dla pracowników, którą mogą wybrać zamiast odpraw przewidzianych w obowiązujących układach zbiorowych.
„Polska zgłosiła również, ze względu na pewność prawa, płatny urlop trwający do czterech lat dla pracowników zbliżających się do wieku emerytalnego do czasu przejścia na emeryturę”.
Czas trwania programu wynosi 10 lat. Komisja stwierdziła, że Warszawa może wystąpić o przedłużenie.
Porozumienie zawarte pomiędzy polskim rządem a związkami zawodowymi, zezwalające na wydobycie węgla do 2049 r., gwarantuje dostęp do ochrony socjalnej w postaci urlopów do czterech lat dla pracowników pod ziemią i urlopów do trzech lat dla pracowników przetwórstwa węgla, a także Według Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych jako jednorazowa odprawa.
Komisja Europejska oceniła program finansowania o wartości 300 mln euro pod kątem zasad uczciwej konkurencji. Komisja zatwierdziła plan na tej podstawie, że „wsparcie dla pracowników nie stanowi pomocy państwa”.
„Komisja stwierdziła, że płatny urlop nie przynosi żadnej korzyści przedsiębiorstwom zaprzestającym takiej działalności, a zatem nie stanowi pomocy państwa” – wyjaśniła.
„Jeśli chodzi o odprawę, Komisja stwierdziła, że przyznaje ona korzyść przedsiębiorstwom zatrudniającym tych pracowników. Jeżeli zaprzestanie działalności i pracownik zdecyduje się na odprawę w ramach tego działania, spółka zostanie zwolniona z obowiązków odpraw wynikających z obowiązujących układów zbiorowych.”
Komisja dodała: „Program jest proporcjonalny, ponieważ ogranicza się do pokrycia niektórych kosztów społecznych poniesionych w związku z działalnością beneficjenta w momencie jej zakończenia”.
Plan obecnego rządu dotyczący ustalenia ostatecznego terminu zamknięcia elektrowni węglowych pojawia się w momencie, gdy Polska bije rekordy w sektorze energii odnawialnej. Według zespołu doradców ds. energetyki Ember energia wiatrowa i słoneczna po raz pierwszy stanowiły ponad jedną piątą koszyka wytwarzania energii w kraju, wynosząc 21% w 2023 r., w porównaniu z 16% w 2022 r. Ogólny udział energii odnawialnej wzrósł w zeszłym roku z 21 procent w 2022 r. do 27 procent, co oznacza, że zbliża się rządowy cel wynoszący 32 procent do 2030 r., podała w środę londyńska organizacja non-profit.
Tymczasem produkcja węgla w Polsce spadła o rekordowe 22 terawatogodziny, co będzie stanowić 61 procent krajowej produkcji energii elektrycznej w 2023 roku, stwierdził Ember.
Zaproponowano, aby Polska „ustalała realistyczną datę wycofywania się z węgla w 2035 r. (zgodnie z umowami na rynku mocy), przy czym produkcja węgla zostanie już ograniczona do minimum do 2030 r.”.
Aby skontaktować się z autorem, wyślij e-mail na adres [email protected]
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.