Gospodarka
Polska zamierza kupić PKP Energetyka od CVC Capital Partners – liderów partii rządzącej
WARSZAWA, 12 października (Reuters) – Polska jest bliska sfinalizowania przejęcia PKP Energetyka – jednej z największych grup energetycznych w kraju i dostawcy energii elektrycznej na kolej państwową – od grupy wykupowej CVC Capital Partners (CVC.UL), polskiej Partii rządzącej ogłosił to w środę.
Od przejęcia władzy w 2015 roku nacjonalistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) podjął kroki w celu zwiększenia kontroli nad niektórymi obszarami gospodarki, w tym sektorami energetycznym, bankowym i medialnym.
„Jednym z naszych zadań było odzyskanie tych strategicznie ważnych części naszej gospodarki z rąk kapitału zewnętrznego” – powiedział Jarosław Kaczyński na spotkaniu z wyborcami.
„W tej chwili prawdopodobnie podjęto decyzję, że te sieci elektryczne linii kolejowych … (że firma) zostaną odkupione przez jeden z amerykańskich funduszy w bardzo krótkim czasie” – dodał.
Powiedział też, że Polska może również przejąć sieć sklepów Żabka od tego samego funduszu. CVC zgodził się kupić tę, jedną z największych sieci handlowych w Polsce, od innej firmy private equity, Mid Europa Partners, w lutym 2017 r.
Również w środę minister Skarbu Państwa Jacek Sasin cytowany przez lokalne media powiedział, że największa polska spółka energetyczna PGE (PGE.WA) finalizuje transakcję mającą na celu przejęcie spółki ważnej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
CVC Capital Partners, PGE i Ministerstwo Aktywów Państwowych nie były od razu dostępne do komentowania.
CVC kupiło PKP Energetyka od państwowej spółki kolejowej w 2015 roku za 1,97 mld zł (393,90 mln USD), w tym zadłużenie.
Prawo i Sprawiedliwość, które w tym samym roku wygrało wybory parlamentarne, starało się o unieważnienie transakcji przed sądem, twierdząc, że sprzedaż aktywów takich jak PKP Energetyka naruszyła interesy bezpieczeństwa narodowego Polski. (1 USD = 5,0013 zł)
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Sprawozdawczość Anny Koper; Pod redakcją Nicka Ziemińskiego
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”