Nauka
Polska zamawia dwa satelity szpiegowskie Pléiades Neo od Airbusa – AeroTime
Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło od Airbus Defence & Space dwa satelity obserwacyjne Pléiades Neo za łączną kwotę 575 mln euro (613 mln dolarów).
Przejęcie zostało potwierdzone podczas wizyty francuskiego ministra sił zbrojnych Sébastiena Lecornu w Warszawie.
„Inwestycje w nowoczesne technologie oznaczają istotne zwiększenie zdolności Sił Zbrojnych RP w kluczowym obszarze pozyskiwania danych rozpoznawczych” – powiedział Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. „Są ważne nie tylko ze względów wojskowych, ale także w dziedzinie wczesnego ostrzegania przed klęskami żywiołowymi, co jest niezwykle istotną umiejętnością dla straży pożarnej”.
„Ten kontrakt jest dowodem głębokich więzi, jakie łączą Francję i Polskę w dziedzinie obronności” – skomentował Lecornu.
W lipcu 2021 r. oba kraje podpisały deklarację woli sformalizowania „dwustronnych stosunków Francji i Polski w dziedzinie przestrzeni kosmicznej”.
Kontrakt obejmuje dwa satelity i naziemną stację kontroli. Ponadto Polska będzie miała także dostęp do zdjęć satelitarnych dostarczonych przez istniejącą francuską konstelację Pléiades. Wystrzelenie dwóch polskich satelitów ma nastąpić do 2027 roku.
Szybkie odzyskiwanie dla programu uruchamiającego Vega C
Polskie zamówienie to powiew świeżości po awarii wyrzutni Arianespace Vega C 20 grudnia 2022 roku. Rakieta wyniosła dwa ostatnie satelity konstelacji, Pléiades Neo 5 i 6.
„Start, misja i rozdzielenie pierwszego etapu (P120C) przebiegły wzorowo” – wyjaśniła firma Arianespace, która wystrzeliła rakietę. „Po nominalnym zapłonie silnika drugiego stopnia (Zefiro 40) około 144 sekundy po starcie zaobserwowano spadek ciśnienia, który spowodował przedwczesne zakończenie misji”.
Wysoka na 35 metrów Vega C to ulepszona wersja rakiety Vega, wyprodukowana przez włoską firmę Avio i znajdująca się w katalogu Arianespace. Mniejsza od rakiet z rodziny Ariane, z nowym silnikiem i większą owiewką, Vega C może przenosić ładunek o masie 2,2 tony, co stanowi wzrost o 800 kilogramów w porównaniu z oryginalną wyrzutnią.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”