Gospodarka
Polska zajęła 6. miejsce w rankingu najlepszej gospodarki wśród bogatych krajów podczas pandemii
Polska zajmuje szóste miejsce wśród 23 bogatych krajów w indeksie opracowanym przez Ekonomista porównaj, jak dobrze radziły sobie gospodarki podczas pandemii.
Tygodnik analizował zmiany podczas pandemii w pięciu wskaźnikach ekonomicznych i finansowych: PKB, dochód gospodarstwa domowego na osobę, ceny akcji, inwestycje oraz stosunek długu publicznego do PKB.
Na podstawie tych czynników stwierdziła, że najlepiej poradziły sobie Dania, Słowenia i Szwecja, a najgorzej Hiszpania, Wielka Brytania i Japonia. Polska zajęła szóste miejsce obok Irlandii, tuż za Chile i Norwegią, a przed Holandią i USA.
Zdrowie i gospodarka są ze sobą ściśle powiązane, więc słabe wyniki gospodarki brytyjskiej podczas C-19 stanowią problem zdrowia publicznego.
23 kraje OECD o wysokich dochodach zostały sklasyfikowane według 5 wskaźników: PKB, dochodów gospodarstw domowych, wyników giełdowych, nakładów inwestycyjnych i długu publicznego.https://t.co/NoIDvDIgYJ pic.twitter.com/NwsnjSBlMj
– Mike Brannan (@BrannanM) 3 stycznia 2022
Polska szczególnie dobrze wypadła pod względem długu publicznego, który wzrósł zaledwie o 5 punktów procentowych w relacji do PKB. Tylko trzy inne kraje – Norwegia, Irlandia i Dania – miały niższe liczby. Podobnie, wzrost PKB Polski na poziomie 3,1% został przekroczony jedynie przez Irlandię, Chile i Norwegię.
Z kolei Hiszpania odnotowała spadek PKB o 6,6% i wzrost relacji długu do PKB o 22,3 punktu procentowego, podczas gdy Wielka Brytania odnotowała odpowiednio 2,1% i 21,9 punktu procentowego.
Wzrost dochodu gospodarstw domowych na osobę o 3,3% oraz wzrost cen akcji o 25,4% w Polsce były dziewiątym najwyższym z 23 krajów uwzględnionych w indeksie. Polska odnotowała jednak spadek inwestycji o 7,1%, co jest jednym z najgorszych wyników w każdym kraju.
Dlaczego polska gospodarka tak bardzo traci na pandemii? Porównanie z Wielką Brytanią
Główne napisy do zdjęć: Adam BorkowskiUnsplash/
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich w różnych publikacjach, m.in.: Polityka zagraniczna, POLITICO Europa, Obserwator UE oraz Dziennik Gazeta Prawna.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”