Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska żąda wyjaśnień po tym, jak niemiecka policja sprowadziła rodzinę imigrantów za granicę

Published

on

Polska żąda wyjaśnień po tym, jak niemiecka policja sprowadziła rodzinę imigrantów za granicę

Polska wezwała Niemcy do wyjaśnienia incydentu, w wyniku którego niemiecka policja zabrała grupę migrantów na polską stronę granicy i tam ich zostawiła.

Wysoki rangą polski urzędnik nazwał sytuację „niepokojącą”. Rzecznik niemieckiej policji powiedział jednak, że funkcjonariusze podjęli działania po ustaleniu, że osoby, o których mowa, to Afgańczycy posiadający status uchodźcy w Polsce.

Do zdarzenia doszło w ubiegły piątek, kiedy niemiecki radiowóz przejechał przez przejście graniczne w Osinowie Dolnym, polskiej wsi liczącej nieco ponad 200 mieszkańców. Pomorze Zachodnie Województwo.

Według świadka, który rozmawiał z lokalnymi mediami, z pojazdu wysiadło dwoje dorosłych i troje dzieci. Mówi się, że próbowali nawiązać rozmowę z przechodniami, a następnie udali się w stronę dużego dyskontu.

Na miejsce przybyła polska policja i straż graniczna, ale nie udało się jeszcze zlokalizować grupy – powiedział Polskiej Agencji Prasowej Tadeusz Gruchalla-Wensierski, rzecznik straży granicznej.

„Straż graniczna zwróciła się do niemieckiej policji o natychmiastowe zbadanie zdarzenia. Czekamy na odpowiedź” – dodał.

Tymczasem wiceminister spraw wewnętrznych Czesław Mroczek powiedział Polsat News: „Ta sprawa [did not take place] „Jest to przedmiotem unijnej procedury i dlatego jest dla nas bardzo niepokojące”. Dodał, że incydent „jest badany i wyjaśniany wspólnie z Niemcami”.

Później potwierdził to polskiej gazecie Gero von Vegesack, rzecznik niemieckiej policji fakt Do zdarzenia doszło – poinformowała policja. 14 czerwca afgańska rodzina próbowała nielegalnie przedostać się z Polski do Niemiec.

„Mieli polskie zaświadczenia o uchodźstwie dla dorosłych i polskie dowody osobiste dla dzieci. Osoby te zostały zabrane na komisariat w celu dalszego dochodzenia” – powiedział von Vegesack. Dodał, że po ustaleniu statusu prawnego rodzinę trzeba będzie odesłać do Polski.

READ  Polscy prokuratorzy wszczynają śledztwo w sprawie sędziego, który uciekł na autokratyczną Białoruś

Według rzecznika niemieccy funkcjonariusze poinformowali polską straż graniczną o sytuacji za pośrednictwem Niemiecko-Polskiego Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policji i Celnej w Świecku.

„Ponieważ przez kilka godzin nie było żadnej reakcji ze strony polskiej, władze zdecydowały o przewiezieniu rodziny na granicę polsko-niemiecką… w celu zwolnienia jej stamtąd do Polski” – powiedział von Vegesack.

Zgodnie z unijnym tzw. rozporządzeniem dublińskim za rozpatrzenie jego wniosku odpowiedzialny jest kraj, w którym osoba ubiegająca się o azyl po raz pierwszy ubiega się o azyl. Mechanizm ten jest regularnie stosowany w celu zawracania osób ubiegających się o azyl z jednego państwa członkowskiego do drugiego.

Jednak w poniedziałkowe popołudnie Straż Graniczna wydała oświadczenie, w którym stwierdziła, że ​​„wjazd i wyjazd cudzoziemców przez policję niemiecką na terenie Polski (Osinów Dolny) stanowi naruszenie zasad współpracy pomiędzy [the two countries’] Usługi a prawo regulujące przekazywanie osób”.

„Niemieckie służby nie mogą podejmować takich decyzji samowolnie” – dodali, zaznaczając, że we wtorek komendant polskiej straży granicznej spotka się z szefem niemieckiej policji federalnej.

W ostatnich latach Niemcy odnotowują także wzrost liczby migrantów, którzy przybyli do kraju z Polski po początkowym nielegalnym przekroczeniu granicy UE z Białorusi. To skłoniło władze niemieckie do wprowadzenia w zeszłym roku kontroli na polskiej granicy.

Według raportu Deutsche Welle w tym roku zarejestrowano już 2215 imigrantów, którzy przedostali się do Niemiec nielegalnie tzw. szlakiem białoruskim.

READ  Nowy polski parlament wybiera przewodniczącego, ale przekazanie władzy opóźnia zmiana prezydenta

Jak wynika z danych serwisu medialnego Integracja, w tym samym okresie 2023 r. w Niemczech zarejestrowano około 6 tys. takich prób.

Polska podjęła szereg działań mających na celu uniemożliwienie przekraczania granicy z Białorusią. Należą do nich budowa płotu granicznego chroniącego przed migrantami oraz przywrócenie w zeszłym tygodniu strefy zamkniętej na granicy, która ma m.in. uniemożliwić przemytnikom ludzi przedostawanie się na ten obszar.

Uwaga: artykuł został zaktualizowany o oświadczenie Straży Granicznej z poniedziałkowego popołudnia..

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie jesteśmy w stanie wykonywać naszej pracy.

Główny obraz kredytu fotograficznego: Kamera bojowa Polska/Flickr (pod CC BY-NC-ND 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *