Zabawa
Polska z dziećmi: 10 najlepszych rzeczy do zrobienia z dziećmi | Artykuł
W żadnym innym większym mieście Europy czy Ameryki, skąd pochodzę, nie widziałam tylu kobiet w ciąży i par z dziećmi, co w Warszawie. Ale po pewnym czasie życia i podróżowania po Polsce zdałem sobie sprawę, że to nie tylko stolica. Cały kraj wydaje się być przyjazny reprodukcji.
Dlatego z pomocą lokalnych mam przygotowałam listę dziesięciu najlepszych atrakcji turystycznych dla rodzin z dziećmi.
1. Kopaj złoto w Złotym Stoku
Na południe od Wrocławia, na granicy z Czechami, można poszukiwać złota w Złotym Stoku, 1000-letniej kopalni złota i arsenu, która oferuje wspaniałe wycieczki dla całej rodziny! W kopalni znajduje się kilka tuneli – lub tuneli – oferujących różne atrakcje.
Do najważniejszych atrakcji należy skarbiec, w którym można zobaczyć 1066 sztabek złota, co odpowiada 16 tonom złota wydobytego w ciągu długiej historii kopalni; krasnoludy chroniące górników; rejs podziemnym 15-miejscowym statkiem „Titanic”; i jedyny w Polsce podziemny wodospad. Po wycieczce można wrócić na powierzchnię popularnym podziemnym pomarańczowym tramwajem.
Dowiedz się więcej: http://www.kopalniazlota.pl
2. Daj się ponieść szaleństwu w Centrum Kopernika w Warszawie
Jeśli Ty i Twoje dzieci kochacie naukę, Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Powiślu to doskonałe miejsce na relaks, zabawę i naukę dla całej rodziny. Z 400 eksponatami, dwoma teatrami i planetarium pełne zwiedzanie może zająć do 5 godzin, ale jeśli to za dużo, możesz skupić się na wystawach i zajęciach najbardziej odpowiednich do wieku i zainteresowań.
The Buzz! Przykładowo Galeria przeznaczona jest dla dzieci do 5. roku życia i oferuje Twojemu maluchowi możliwość eksperymentowania wszystkimi zmysłami. Może się to spodobać nastolatkom w wieku 14 lat i starszym Temat: pokolenie Galeria eksplorująca świat emocji. Nie przegap różnych przedstawień w Teatrze Wysokich Napięć i Teatrze Robotycznym. Jeśli Ty i Twoja rodzina polecicie w kosmos, planetarium oferuje różne programy dla dzieci w różnym wieku.
Dowiedz się więcej: http://www.kopernik.org.pl/en/
3. Wędrówka po Tatrach
Jeśli byłeś zapalonym turystą, zanim pojawiły się w Twoim życiu dzieci, nie oznacza to, że musisz porzucić swoje hobby, gdy zostaniesz rodzicem. Tatry oferują kilka małych dolin, które są idealne dla całej rodziny. Magda Piasecka, która bloguje o atrakcjach przyjaznych dzieciom w Warszawie i poza nią pod adresem Dzieci w mieście, zaproponował zwiedzanie Doliny Kościeliskiej, Doliny Strążyskiej, Ku Dziurze i Morskiego Oka. Razem z mężem wybrała się na wędrówkę po Tatrach z 11-miesięcznym synkiem i małą córeczką. Jak powiedziała: „Tatry to idealny kierunek dla rodziców, którzy kochają przyrodę i chcą kontynuować swoją pasję do pieszych wędrówek z dziećmi”.
Jeśli zatrzymasz się w Zakopanem, nie przegap tego Centrum Edukacji Ekologicznej Tatrzańskiego Parku Narodowegoktóra niedawno rozszerzyła swój program o interaktywne gry, w których maluchy mogą doświadczyć, jak to jest być świstakiem zbierającym jedzenie na zimę lub kozą skaczącą z głazu na głaz!
4. Pluskaj się
W gorące letnie dni nie ma nic lepszego niż woda. Jeśli jednak wybrzeże Bałtyku jest dla Ciebie za zimne, odwiedź dwa największe aquaparki w Polsce. pozy Termy Maltańskie posiada 16 basenów o różnej wielkości i głębokości, basen ze sztuczną falą i 11 zjeżdżalni wodnych. Dla najmłodszych przygotowano także ściankę wspinaczkową i statek piracki. Najlepsze jest to, że aquapark jest nie tylko dla dzieci. Jeśli chcesz się zrelaksować i zregenerować siły, możesz skorzystać z wirówek, basenów solankowych z wodą geotermalną i 14-pokojowej strefy saun.
Hala zlokalizowana jest w północnej części kraju, niedaleko Gdyni Aquapark Reda oferuje różne baseny i zjeżdżalnie, z których jeden prowadzi przez akwarium z rekinami. Otwarte przez cały rok, można tu nawet przenocować. Jedyna w Polsce kryta plaża oferuje tipi na drobnym piasku w otoczeniu zielonego ogrodu. Masz gwarancję, że następnego ranka będziesz pierwszy w basenie.
5. Polowanie na karły we Wrocławiu
Wrocław to jedno z najbardziej malowniczych miast w Polsce, ale tym, co najbardziej zafascynuje Twoje dzieci we Wrocławiu, nie jest katedra ani wpisana na listę UNESCO Hala Stulecia. Zamiast tego ulice ozdobią krasnoludy miejskie.
Uzbrój swoje dzieci w mapę (wydrukuj ją). Tutaj) i towarzyszyć im w polowaniu na gnomy po mieście. Krasnoludki stały się symbolem miasta od lat 80. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy pojawiły się jako symbol ruchu Pomarańczowej Alternatywy, który przeciwstawiał się komunizmowi poprzez pokojowe, absurdalne protesty. Wrocławskie krasnoludki w pomarańczowych kapeluszach były pierwotnie graffiti, ale pod koniec lat 80. stały się preferowanym strojem antykomunistycznych demonstrantów.
Pierwszy krasnal rzeźbiony pojawił się w 2001 roku (Papa Krasnal, pierwszego i największego przodka krasnala, znajduje się na rogu ulic Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego), ale od tego czasu populacja krasnali eksplodowała i liczy co najmniej 165 małych stworzeń. Jest dentysta, włóczęga pod palmą, miłośnik lodów, turysta, a nawet krasnoludek deweloper z laptopem.
6. Zejdź do podziemi Kopalni Soli w Wieliczce
Jedna z największych atrakcji Polski, słynna Kopalnia Soli w Wieliczce pod Krakowem, to cud nie tylko dla dorosłych. Oferują także specjalną wycieczkę dla dzieci w wieku od 5 lat pod nazwą „Odkryj Solilandię”, podczas której dzieci mogą zwiedzać kopalnię, rozwiązywać zagadki i poznawać ciekawe postacie. Na koniec otrzymują nawet specjalny dyplom. Niestety, oprowadzanie dla dzieci z przewodnikiem jest obecnie dostępne wyłącznie w języku polskim.
Jeśli chcesz jeszcze bardziej wciągających wrażeń, cała Twoja rodzina może spędzić całą noc pod ziemią! Twoje doświadczenie obejmuje kolację, nocleg pod ziemią w Komorze Słowackiego, która znajduje się 125 metrów pod ziemią i obejmuje część rekreacyjną z grami i DVD, śniadanie oraz zwiedzanie kopalni. Biorąc pod uwagę korzyści, jakie dla układu oddechowego zapewnia podziemne słone powietrze, może to być niezapomniane i zdrowe przeżycie dla wszystkich zaangażowanych.
Dowiedz się więcej: https://www.wieliczka-saltmine.com/
7. Zamek wokół Szlaku Orlich Gniazd
Pomiędzy Krakowem a Częstochową przebiega Szlak Orlich Gniazd, który prowadzi obok 16 średniowiecznych zamków pomiędzy wapiennymi skałami. Zamki zostały zbudowane za panowania króla Kazimierza Wielkiego, aby strzec granicy przed Czechami i obecnie znajdują się w różnym stanie ruiny. Dobrze oznakowany szlak pieszy i rowerowy rozciąga się na długości ponad 160 km i obejmuje nie tylko zamki, ale także parki linowe, jaskinie, miejsca kultu religijnego i oczywiście piękną przyrodę. OgrodzieniecSzczególnie polecamy zamki w Mirowie i Bobolicach. Szlak Orlich Gniazd można zwiedzać z dowolnego powodu. W niektórych zamkach wiosną i latem odbywają się pokazy rycerskie, a zimą w ośrodkach narciarskich.
Dowiedz się więcej: http://www.orlegniazda.pl/
8. Naładuj baterie w Energylandii
Energylandia reklamuje się jako „największy park rozrywki w Polsce”, więc oczywiście musieliśmy ją uwzględnić na naszej liście. Zlokalizowany w Zatorze, pół godziny jazdy samochodem od Krakowa i Katowic, ogromny kompleks oferuje trzydzieści atrakcji dla różnych grup wiekowych. Dostępne są przejażdżki tematyczne dla małych dzieci i rodzin, a także tak zwana „strefa ekstremalna”, w której znajdziesz hardcorową kolejkę górską odpowiednią dla żądnych przygód nastolatków i dorosłych. Park jest otwarty od kwietnia do października i obejmuje przejażdżki wodne oraz park wodny, który jest szczególnie zabawny podczas najgorętszych letnich miesięcy. Są też dwa pawilony z widowiskami rozrywkowymi i kino 7D (nie, ja też nie wiem, jakie to są siedem wymiarów).
Dowiedz się więcej: https://energylandia.pl/en/
9. Przenieś się w czasie w Parku Etnograficznym Tokarnia
Jeśli chcesz poznać dawne czasy Polski, spędź popołudnie spacerując po skansenie Tokarnia, położonym na południowy zachód od Kielc. Można tu zobaczyć domy prezentujące tradycyjną polską kulturę ludową w typowych domach z różnych części Kielecczyzny. Najlepszą rzeczą w tym muzeum jest to, że nie jesteś sam. Eksplorując różne budowle, spotkasz postacie – w kostiumach z epoki – które pomogą wyjaśnić różne aspekty pracy i życia na ziemi w minionych wiekach. W Tokarskim Parku Etnograficznym odbywają się imprezy przez cały rok. Warto więc sprawdzić harmonogram.
Dowiedz się więcej: http://mwk.com.pl/
10. Zobacz dinozaury w Parkach Jurajskich
I wreszcie… Polska ma do wyboru trzy (!) parki dinozaurów – jeden pomiędzy Wrocławiem a Katowicami, drugi pomiędzy Bydgoską a Toruniem oraz trzeci i najstarszy pod Ostrowcem. Pierwszy z tych parków, Bałtowski Park Jurajski, został otwarty zarówno jako atrakcja turystyczna, jak i ośrodek badań naukowych, w którym można zaprezentować prawdziwe ślady dinozaurów odkryte w pobliskich Górach Świętokrzyskich, bardzo starożytnym pasmie górskim (uważanym za najstarszy w Europie), które wyłoniło się z wypiętrzeń morskich, które w okresie jurajskim pokrywały prawie cały teren dzisiejszej Polski.
Tutaj dzieci mogą podziwiać wiernie odwzorowane paleontologicznie rekonstrukcje różnych dinozaurów w naturalnej wielkości oraz wziąć udział w warsztatach geologicznych. Najlepsze jest to, że JuraPark jest odpowiedni nie tylko dla dzieci. Ojciec, który niedawno odwiedził JuraPark, wyznał: „Byłem bardzo sceptyczny, gdy moja żona mi to zasugerowała, ale park dinozaurów był naprawdę świetny, nawet dla dorosłych”.
Dowiedz się więcej: http://jurapark.pl
Napisane przez Sasha Vasilyuk, wrzesień 2017
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.