Connect with us

Gospodarka

Polska wzywa NATO do udzielenia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, ponieważ Zełenski odwiedza Warszawę po raz pierwszy w czasie wojny

Published

on

Polska wzywa NATO do udzielenia Ukrainie gwarancji bezpieczeństwa, ponieważ Zełenski odwiedza Warszawę po raz pierwszy w czasie wojny

Podczas swojej pierwszej wizyty w Warszawie od czasu inwazji rosyjskiej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował polskiemu rządowi i społeczeństwu za pomoc udzieloną jego krajowi w czasie wojny.

Podczas wspólnej konferencji prasowej jego polski odpowiednik Andrzej Duda Zełenski zapewnił, że Polska będzie nadal wspierać Ukrainę i zabiegać o dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy przed lipcowym szczytem NATO w Wilnie. Potwierdził też poparcie Polski dla przyszłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO.

Duda zapowiedział, że Polska jest gotowa przekazać Ukrainie kolejne myśliwce MiG-29, a przed rozmowami Zełenski otrzymał najwyższe polskie odznaczenie – Order Orła Białego.

„Wierzę, że uda nam się zdobyć gwarancje [for Ukraine] jako wstęp do przyszłego pełnego członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim” – powiedział Duda. We wrześniu Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w NATO.

Choć Duda w swoim przemówieniu nie sprecyzował dokładnie, jakich gwarancji bezpieczeństwa szuka Polska, powiedział w rozmowie z „The Telegraph”. czasy finansowe Na początku tego roku zasugerował, że mogą zobowiązać czołowe mocarstwa NATO, takie jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Francja, do udzielenia pomocy wojskowej w przypadku przyszłego ataku na Ukrainę.

Do jego wypowiedzi dołączył Zełenski, który wczorajszy szczyt NATO w Wilnie nazwał „dość ambitnym” i przekonywał, że „jedynie zbiorowe gwarancje” mogą być zabezpieczeniem przed dalszą rosyjską agresją.

Na dzisiejszym spotkaniu Zełenski zaapelował również o dalsze wsparcie militarne Zachodu dla swojego kraju, co poparł Duda. Prezydent RP zapowiedział, że oprócz ośmiu MiG-29, które Polska już zobowiązała się wysłać na Ukrainę, przekaże jeszcze sześć.

READ  Grecja, Rumunia, Polska i Litwa apelują o specjalne traktowanie obrony w unijnych przepisach dotyczących zadłużenia

„W miarę możliwości wysyłamy wsparcie militarne” – powiedział Duda, którego kraj był największym donatorem pomocy wojskowej dla Kijowa po USA, Wielkiej Brytanii i Niemczech.

„Nadal będziemy potrzebować tych MiG-ów, ale ponieważ są one stopniowo„ uwalniane ” [the deliveries of] Wierzę, że dzięki nowym samolotom FA-50 i F-35 w przyszłości będziemy w stanie przekazać Ukrainie całą naszą pozostałą flotę MiG-29, jeśli zajdzie taka potrzeba” – dodał.

Prezydenci rozmawiali też o przyszłej współpracy gospodarczej i „trudnych” kwestiach historycznych – powiedział Duda. Polska i Ukraina często ścierały się o historię II wojny światowej, w szczególności o masakry na Wołyniu, w których ukraińscy nacjonaliści zabili dziesiątki tysięcy etnicznych polskich cywilów.

„Rozmawialiśmy dziś o sprawach ważnych dla przyszłości, o naszych wzajemnych stosunkach, ale myśląc o przyszłości, nie wolno zapominać o historii” – powiedział Duda. „Między nami nie ma tabu. Chcemy ustanowić politykę uczciwej, rzetelnej pamięci”.

Zełenski wyraził też nadzieję, że „wszystkie kwestie historyczne zostaną rozwiązane”. Podziękował też Polsce „za to, że była tak silnym sąsiadem w czasie wojny” i osobiście Dudzie za wsparcie, jakiego udzielił Ukrainie staraniu się o członkostwo w UE.

O ile Zełenski i Duda spotkali się w Polsce od wybuchu wojny dwukrotnie – w lutym 2023 r. iw grudniu 2022 r. – to spotkania te odbyły się w Rzeszowie, podczas gdy spotkanie Zełenskiego odbywało się na wyjazdach do innych krajów.

Dzisiejsza wizyta była pierwszą oficjalną delegacją Zełenskiego do Polski w czasie wojny. Po spotkaniu z Dudą planowane jest spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami obu izb parlamentu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim oraz mieszkającymi w Polsce Ukraińcami.

READ  Wrocławskie tramwaje Skoda w remoncie. Tak będą wyglądać po modernizacji [WIZUALIZACJE]

Duda odwiedził także Kijów trzy razy w czasie wojny, w tym podróż w sierpniu, gdzie był pierwszym imieniem wpisanym w aleję ku czci tych, którzy wspierali Ukrainę od czasu rosyjskiej inwazji

Źródło głównego obrazu: Grzegorz Jakubowski/KPRP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *