Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska wzywa Chiny do wywarcia presji na Rosję, by zakończyła wojnę na Ukrainie

Published

on

Polska wzywa Chiny do wywarcia presji na Rosję, by zakończyła wojnę na Ukrainie

WARSZAWA, 19 maja (Reuters) – Na spotkaniu dwóch wysokich urzędników w Warszawie Polska wezwała Chiny do wywarcia presji na Rosję w celu zakończenia wojny na Ukrainie – poinformowało w piątek polskie MSZ.

Specjalny wysłannik Chin do spraw eurazjatyckich Li Hui odbywa podróż po europejskich stolicach i był we wtorek i środę w Kijowie, gdzie omawiał sposoby zakończenia konfliktu ukraińsko-rosyjskiego poprzez rozwiązanie polityczne.

W oświadczeniu wydanym po rozmowach Li z wiceministrem spraw zagranicznych Polski Wojciechem Gerwelem, polskie MSZ poinformowało, że Gerwel wezwał Pekin do wykorzystania swoich wpływów w Rosji.

„Wiceminister Gervel uznał odpowiedzialność Chin jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i wyraził nadzieję, że Chiny… wyjaśnienie.

Polska jest zaniepokojona chińskimi deklaracjami, że chce zacieśniać więzi z Rosją – czytamy w oświadczeniu.

Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping podpisali w zeszłym roku umowę o partnerstwie „bez ograniczeń”, na kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę. Pekin odmówił obwiniania Moskwy za wojnę i potępił zachodnie sankcje wobec Rosji.

Gerwel powiedział Li Poland, że ma nadzieję, że Chiny nigdy nie uznają aneksji terytoriów ukraińskich przez Rosję i powiedział, że pomoc wojskowa Pekinu dla Moskwy będzie miała „poważne konsekwencje” dla stosunków z Europą.

Chiny wielokrotnie zaprzeczały dostarczaniu Rosji sprzętu wojskowego.

Li powiedział, że Chiny przywiązują dużą wagę do roli Polski w sprawach regionalnych i są chętne do dalszego komunikowania się z Polską w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu, według chińskiego MSZ.

Kijów wykluczył jakiekolwiek ustępstwa terytorialne wobec Rosji, twierdząc, że chce odzyskać każdy centymetr swojej ziemi.

Od lutego Pekin energicznie forsował 12-punktową propozycję politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

Plan, zapoczątkowany w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji, był w dużej mierze powtórzeniem poprzednich chińskich linii wojennych. Zaapelował do obu stron o zgodę na stopniową deeskalację i ostrzegł przed użyciem broni nuklearnej.

READ  Niemcy i Polska spotykają się w finale United Cup

Li jest czołowym chińskim urzędnikiem, który odwiedził Ukrainę od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Według polskiego oświadczenia Li powiedział podczas rozmów, że sytuacja na Ukrainie „nie leży w niczyim interesie”, ale „nie ma łatwego rozwiązania”.

Reportaż Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *