Najważniejsze wiadomości
Polska wzywa Chiny do wywarcia presji na Rosję, by zakończyła wojnę na Ukrainie
WARSZAWA, 19 maja (Reuters) – Na spotkaniu dwóch wysokich urzędników w Warszawie Polska wezwała Chiny do wywarcia presji na Rosję w celu zakończenia wojny na Ukrainie – poinformowało w piątek polskie MSZ.
Specjalny wysłannik Chin do spraw eurazjatyckich Li Hui odbywa podróż po europejskich stolicach i był we wtorek i środę w Kijowie, gdzie omawiał sposoby zakończenia konfliktu ukraińsko-rosyjskiego poprzez rozwiązanie polityczne.
W oświadczeniu wydanym po rozmowach Li z wiceministrem spraw zagranicznych Polski Wojciechem Gerwelem, polskie MSZ poinformowało, że Gerwel wezwał Pekin do wykorzystania swoich wpływów w Rosji.
„Wiceminister Gervel uznał odpowiedzialność Chin jako stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ i wyraził nadzieję, że Chiny… wyjaśnienie.
Polska jest zaniepokojona chińskimi deklaracjami, że chce zacieśniać więzi z Rosją – czytamy w oświadczeniu.
Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Chin Xi Jinping podpisali w zeszłym roku umowę o partnerstwie „bez ograniczeń”, na kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę. Pekin odmówił obwiniania Moskwy za wojnę i potępił zachodnie sankcje wobec Rosji.
Gerwel powiedział Li Poland, że ma nadzieję, że Chiny nigdy nie uznają aneksji terytoriów ukraińskich przez Rosję i powiedział, że pomoc wojskowa Pekinu dla Moskwy będzie miała „poważne konsekwencje” dla stosunków z Europą.
Chiny wielokrotnie zaprzeczały dostarczaniu Rosji sprzętu wojskowego.
Li powiedział, że Chiny przywiązują dużą wagę do roli Polski w sprawach regionalnych i są chętne do dalszego komunikowania się z Polską w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu, według chińskiego MSZ.
Kijów wykluczył jakiekolwiek ustępstwa terytorialne wobec Rosji, twierdząc, że chce odzyskać każdy centymetr swojej ziemi.
Od lutego Pekin energicznie forsował 12-punktową propozycję politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie.
Plan, zapoczątkowany w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji, był w dużej mierze powtórzeniem poprzednich chińskich linii wojennych. Zaapelował do obu stron o zgodę na stopniową deeskalację i ostrzegł przed użyciem broni nuklearnej.
Li jest czołowym chińskim urzędnikiem, który odwiedził Ukrainę od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.
Według polskiego oświadczenia Li powiedział podczas rozmów, że sytuacja na Ukrainie „nie leży w niczyim interesie”, ale „nie ma łatwego rozwiązania”.
Reportaż Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.