Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska wznowi wycinkę lasów w dawnej Puszczy Białowieskiej

Published

on

Polska wznowi wycinkę lasów w dawnej Puszczy Białowieskiej

WARSZAWA (Reuters) – Polska w tym roku ponownie będzie ścinała drewno w starej Puszczy Białowieskiej. Wynika to z dokumentów podpisanych we wtorek przez ministra rządu. Jedna grupa środowiskowa nazwała to „pluciem w twarz”.

Rosnące wylesianie lasu, który jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i leży przy granicy z Białorusią, okazał się ważnym punktem centralnym między Polską a Unią Europejską w latach 2016-2018.

Polska zaprzestała wylesiania na dużą skalę po tym, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł w kwietniu 2018 r., Że naruszyła przepisy dotyczące ochrony środowiska, ale władze pracowały nad nowymi kwotami w gospodarce leśnej, aby zwiększyć wycinkę drzew do 2021 r.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podpisało we wtorek nowe kwoty dla dwóch z trzech nadleśnictw i stwierdziło, że jest to zgodne z oczekiwaniami Komisji Europejskiej.

Władza wykonawcza UE nie była od razu gotowa do komentowania.

Komisja uprzednio ostrzegała Polskę o grzywnach, jeśli nie zastosuje się do orzeczenia ETS. Mówi się, że Polska nie uchyliła jeszcze aneksu do planu urządzenia lasu na lata 2012-21, który przewiduje trzykrotny wzrost wycinki.

Na konferencji prasowej w Białowieży we wtorek wiceminister klimatu Edward Siarka stwierdził, że podpisanie dokumentów zezwalających na większą wycinkę nie narusza orzeczenia ETS.

Siarka powiedział, że komisja zakwestionowała proponowaną kwotę tylko dla jednego z trzech nadleśnictw, mówiąc, że wycinka w pozostałych dwóch nadleśnictwach rozpocznie się dopiero pod koniec sezonu lęgowego dzikich ptaków na tym obszarze. Wycinka nie miałaby miejsca na terenach leśnych, które mają więcej niż 100 lat.

Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny powiedział, że wtorkowe posunięcie pomoże lokalnym społecznościom w zaspokojeniu ich potrzeb grzewczych, ale Adam Bohdan z organizacji pozarządowej działającej na rzecz środowiska, Adam Bohdan, zgodził się na decyzję.

READ  Ukraina i Rosja stoją w obliczu największej bitwy pancernej w Europie od czasów II wojny światowej

„Traktujemy to jak plucie w twarz… Spróbujemy przekonać kluczowe instytucje, aby zaprzestały wycinki” – powiedział.

(Relacja Agnieszki Barteczko; montaż: Gareth Jones)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *