Connect with us

Gospodarka

Polska wzmacnia więzi transatlantyckie podczas przewodnictwa w Radzie UE ━ Europejski Konserwatysta

Published

on

Polska wzmacnia więzi transatlantyckie podczas przewodnictwa w Radzie UE ━ Europejski Konserwatysta

Choć moment objęcia przez Warszawę rotacyjnej prezydencji w UE jest jeszcze trochę odległy w 2025 roku, Polska już zapowiedziała najważniejszy punkt na agendzie, gdy nadejdzie czas: zacieśnienie relacji Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi i Ukrainą w celu uzyskania UE członkostwo jest w toku.

„Jednym z naszych głównych priorytetów dla Unii Europejskiej podczas naszej prezydencji będzie zacieśnianie naszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i wzmacnianie relacji transatlantyckich” – powiedział w poniedziałek, 1 maja, prezydent Andrzej Duda. Ogłoszono to podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z okazji 19. rocznicy przystąpienia Polski do UE.

Po omówieniu doświadczeń swojego kraju od wejścia do UE w 2004 roku, prezydent Duda zwrócił się ku przyszłości i polskiej prezydencji w pierwszej połowie 2025 roku. Jako główny cel tych sześciu miesięcy Duda wymienił rozwój współpracy między Polską a Polską, Brukselą i Waszyngtonem, zwłaszcza w sprawach bezpieczeństwa i gospodarki.

„Więcej USA w Europie, więcej Europy w USA”, podsumował swoją wizję Prezydent.

Duda wymienił dotychczasowe osiągnięcia w stosunkach transatlantyckich i podkreślił wspólne wysiłki UE-USA na rzecz Ukrainy, w tym dużą obecność wojsk amerykańskich w Polsce i ogólne wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Duda wyraził jednak poparcie dla budowy w przyszłości jeszcze bardziej skoordynowanego wspólnego systemu bezpieczeństwa, co uważa za niezbędny kolejny krok do zapewnienia bezpieczeństwa europejskim członkom NATO.

Prezydent Duda omówił także perspektywy dalszego rozszerzenia UE jako cel, do którego Polska będzie dążyć jako przewodniczący Rady w 2025 r., nazywając członkostwo Ukrainy i Mołdawii w UE „historyczną przesłanką”.

READ  Polska wzywa członków NATO do zwiększenia wydatków na obronność

„Zrobimy wszystko, aby Ukraina jak najszybciej weszła do UE” – zapowiedział Duda podczas przemówienia.

Podkreślił również, że kandydaci do UE z Bałkanów Zachodnich (m.in. Serbia, Czarnogóra, Bośnia, Albania i Macedonia Północna) również powinni zostać przyjęci, ponieważ od ponad dekady czekają na ostateczne przyjęcie.

„[We] wiedzieć, co to znaczy długo czekać, chcieć stać się częścią wolnego Zachodu, którego jesteśmy dzisiaj politycznie częścią” – powiedział prezydent Duda.

Inne kluczowe cele strategiczne Dudy na 2025 r. to odbudowa Ukrainy i dalsza dywersyfikacja miksu energetycznego UE.

W swoim wystąpieniu premier Morawiecki wypowiedział się też przeciwko idei europejskiej autonomii strategicznej, która jego zdaniem jedynie „marginalizowałaby” Europę na tym „geopolitycznym rozdrożu”. Ponadto podkreślił znaczenie zachowania suwerennych państw narodowych Europy i nazwał suwerenność podstawową zasadą przewodnią, która jest również tajemnicą siły Europy. – Rola państw narodowych jest nieoceniona – dodał premier.

W ciągu prawie dwóch dekad członkostwa Polska sprawowała prezydencję tylko raz, w 2011 r., skupiając się na zakończeniu rozmów akcesyjnych z Chorwacją i układu stowarzyszeniowego z Ukrainą.

Prezydencja w Radzie UE jest przyznawana w równym stopniu wszystkim państwom członkowskim na okres sześciu miesięcy, z ich koleją co 13,5 roku (do kolejnego rozszerzenia). Każda prezydencja ma program, który określa kilka kluczowych celów.

Obecna prezydencja szwedzka przejęła inicjatywę 1 stycznia, koncentrując się na bezpieczeństwie, konkurencyjności, przejściu na zieloną energię i wartościach demokratycznych. Ale zanim przyjdzie kolej na Polskę, prezydencja zostanie najpierw przekazana Hiszpanii (od 1 lipca), a następnie Belgii i Węgrom na odpowiednio sześć miesięcy w 2024 roku.

READ  Łukaszenka wyjaśnia próby Zachodu wciągnięcia Białorusi do wojny

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *